Nakładki ortodontyczne to nowatorskie leczenie wad zgryzu, zyskujące coraz większą popularność na całym świecie. Także w Polsce dostępnych jest szereg systemów wykorzystujących tę technikę. Są praktycznie niewidoczne i bardziej komfortowe, co daje im wyraźną przewagę nad tradycyjnym aparatem ortodontycznym z zamkami i drutem.
Czym są nakładki prostujące zęby?
Tradycyjną metodą prostowania zębów jest stały aparat ortodontyczny — z zamkami metalowymi lub porcelanowymi przyklejanymi do powierzchni zębów. Takie leczenie ortodontyczne cechuje wysoka skuteczność, przy czym ma istotne wady. Konieczny jest szereg regularnych wizyt kontrolnych — około raz w miesiącu, czasem częściej.
Głównym problemem, jaki zauważają pacjenci z aparatem stałym, jest jego estetyka. Sprawia szczególne problemy w pracy na stanowiskach wymagających kontaktu z klientem – „metalowy uśmiech” bywa nadal odbierany jako nieprofesjonalny. Trudności jest jednak więcej — głównie dyskomfort (kaleczenie policzków, ból po zmianie ustawień), ale też uciążliwy proces czyszczenia zębów po posiłku. W leczeniu ortodontycznym aparatem stałym potrzebna jest często zmiana nawyków żywieniowych.
Nakładki prostujące zęby to nowa odpowiedź na stary problem. Na świecie funkcjonują już dziesiątki systemów tak zwanych alignerów. W Polsce rynek stale rośnie. Wydaje się to być zrozumiałe — w tym wypadku nie ma mowy ani o zaburzonej estetyce, ani o dyskomforcie, ani o uciążliwym czyszczeniu. Atutem jest również zachowanie wyraźnej mowy.
Przezroczyste nakładki ortodontyczne wykonuje się z certyfikowanych materiałów termoplastycznych. Tworzy się je indywidualnie dla każdego pacjenta. Co jakiś czas pacjent je zmienia do czasu uzyskania ostatecznego efektu leczenia. Liczba potrzebnych nakładek zależy od konkretnego przypadku.
Materiały są praktycznie niewidoczne w ustach pacjenta. Co ważne dla alergików, są też biokompatybilne.
Jak działają nakładki prostujące zęby?
Nakładki ortodontyczne umożliwiają prostowanie zębów poprzez stopniowe korygowanie ich pozycji milimetr po milimetrze. Mechanizm działania jest więc taki sam jak w przypadku aparatów stałych. Są konstruowane progresywnie. To oznacza, że pacjent otrzymuje zestaw wszystkich nakładek, które zmienia co kilka dni do końca planu leczenia.
Pierwsza para nakładek, którą otrzymuje Pacjent podczas leczenia ortodontycznego, jest bardzo zbliżona do jego wyjściowego stanu uzębienia. Każda kolejna wywiera delikatny nacisk i stopniowo przemieszcza zęby. Prostujące nakładki na zęby działają pozornie niewidocznie, powoli, ale skutecznie. Łuki zębowe stopniowo się prostują, a odstępy między zębami — wyrównują.
Podczas leczenia ortodontycznego pacjent powinien użytkować nakładki korekcyjne przez około 20-22 godziny na dobę. Zdejmuje je wyłącznie na czas szczotkowania zębów i spożywania posiłków.
Jak wygląda proces leczenia nakładkami?
Ta metoda leczenia pacjentów z wadami zgryzu ma ściśle usystematyzowany przebieg.
- Pierwszym krokiem jest konsultacja z ortodontą. Lekarz prowadzący może pracować z jednym lub kilkoma systemami — wtedy dobiera konkretne rozwiązanie. Diagnostyka może zamknąć się w jednej wizycie lub wymagać kilku wizyt. Określa się wskazania i przeciwwskazania. Badania to zdjęcia zębów, skan lub wyciski i zdjęcia radiologiczne.
- Po zebraniu całej dokumentacji lekarz analizuje zebrane wyniki i ocenia dostępne możliwości, tworzy ramowy plan leczenia. Zaprasza wówczas pacjenta na wizytę. Rozmowa dotyczy między innymi kosztów. Wtedy pacjent poznaje zakres i koszt leczenia. Poznaje jego przebieg i może zobaczyć prognozę efektów. Gdy zatwierdzi plan leczenia i uiści opłatę, lekarz zleca wykonanie nakładek.
- Następnie pacjent otrzymuje nakładki. Czas leczenia zależy od wielkości i nasilenia wady zgryzu. Otrzymuje pakiet nakładek na całość leczenia lub tylko na kilka miesięcy. Indywidualnie ustala się również częstotliwość wizyt kontrolnych. Przy bardzo lekkich wadach w niektórych systemach pacjent stawia się w gabinecie stomatologicznym tylko podczas diagnostyki, odbioru nakładek i ostatniej wizyty. Pacjent zawsze może skorzystać z konsultacji u swojego lekarza prowadzącego w razie nieprawidłowości.
- Zakończenie leczenia następuje zgodnie z pierwotnymi założeniami i zaleceniami lekarza. Ortodonta ocenia, czy udało się zrealizować zaplanowany rezultat. Jeśli nie, w większości systemów bezpłatnie zleca się wykonanie nakładek uzupełniających. Jeśli uzyskany efekt jest satysfakcjonujący, pamiętajmy, że to nie koniec. Aby zachować postępy leczenia, należy nosić nakładki retencyjne, które zapobiegną powrotowi zębów do poprzedniego ustawienia. Z czasem nosi się je coraz rzadziej.
Każde leczenie jest zindywidualizowane, tak jak nakładki tworzy się na wymiar, tak i do potrzeb konkretnego pacjenta dostosowuje się przebieg i czas terapii. W każdym przypadku jednak stosuje się powyższe etapy leczenia.
Wskazania do noszenia nakładek prostujących zęby
Leczenie nakładkami można zastosować u pacjentów w dowolnym wieku — od dzieci po seniorów. Stosuje się je w przypadku następujących wskazań medycznych:
- stłoczenia zębów,
- diastema,
- szparowatość,
- zgryz krzyżowy,
- zgryz głęboki,
- zgryz otwarty,
- przodozgryz.
Taki przezroczysty aparat ortodontyczny można zastosować także w przypadku nieudanego leczenia poprzednim aparatem i nawet przy niewielkich defektach. System i pakiet dostosowują się do stopnia i rodzaju wady zgryzu.
Przeciwwskazania do leczenia nakładkami prostującymi zęby
Komfort użytkowania, estetyka i przewidywalne rezultaty sprawiają, że leczenie przy użyciu przezroczystych nakładek stało się bardzo popularne. Są jednak także przeciwwskazania:
- choroby przyzębia,
- bruksizm,
- schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego,
- brak sumienności i motywacji,
- parodontoza,
- próchnica.
W przypadku niektórych z tych przeciwwskazań wystarczy przeprowadzić odpowiednie leczenie stomatologiczne. Leczenie przezroczystymi nakładkami jest przeciwwskazane u pacjentów z niską higieną jamy ustnej.
Jakie są rodzaje nakładek prostujących zęby?
Nakładki dostosowuje się do konkretnej wady zgryzu. Niektóre systemy przeznaczone są wyłącznie na zęby przednie, inne pozwalają na korektę całych łuków zębowych. Inne stosuje się przy lekkich i umiarkowanych, a inne przy poważnych wadach. Spotyka się także niuanse, na przykład stosowanie dwóch różnych nakładek na dobę — miękkich na dzień i sztywnych na noc. Dostępne są również polskie systemy.
Ile trwa leczenie nakładkami?
Prostowanie zębów nakładkami ortodontycznymi oferuje relatywnie szybkie rezultaty. W planie leczenia od razu ustala się przewidywany czas wymagany do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. W przypadku niewielkich wad to nawet pół roku, przy poważniejszych — powyżej roku. Jeśli postępy leczenia nie są satysfakcjonujące, wprowadza się zmiany. Dla utrzymania prawidłowego zgryzu stosuje się retencję — nakładki retencyjne lub reteiner stały- przyklejony do językowych powierzchni zębów drucik.
Po jakim czasie możemy się spodziewać efektów?
Proces prostowania zębów nakładkami ortodontycznymi trwa tyle, ile przewidziano w planie leczenia, ale pierwsze efekty mogą być widoczne już w ciągu kilku tygodni.
Nakładki prostujące zęby – Cena
Atutem tego rozwiązania jest transparentna cena. Producenci poszczególnych systemów z reguły udostępniają ramowe cenniki. Konkretne modele i pakiety dobiera się w zależności od skomplikowania wady.
Przykładowo nakładki Hello Smile — stworzone z myślą o wadach zębów uśmiechu, czyli zębów przednich — dostępne są w pakietach od 6790 złotych z możliwością rat 0%. Plany Invisalign mieszczą się w przedziale 7000 złotych (jeden łuk przy niewielkich defektach) do 17500 złotych. Co do zasady nakładki prostujące na zęby kosztują między 10 a 20 tysięcy złotych. Cena ta obejmuje już wszystkie wizyty kontrolne i zestaw nakładek, oraz dodatkowe nakładki – gdyby nie udało się w zamierzonym czasie zrealizować planu leczenia.
Czy nakładki są wygodne w noszeniu?
Prostowanie zębów nakładkami jest popularne między innymi ze względu na ich komfort użytkowania. Nie drażnią błon śluzowych. Pacjenci z tradycyjnym aparatem ortodontycznym często uskarżają się na dolegliwości bólowe po każdej wizycie kontrolnej z korektą ustawienia. W tym wypadku nie ma mowy o podobnych trudnościach. Nacisk jest delikatny, choć po założeniu nowej pary nakładek może być przez jakiś czas odczuwalny — nie jest on jednak uciążliwy.
Jak dbać o nakładki?
Oprócz dbania o higienę jamy ustnej musimy dbać także o higienę nakładek ortodontycznych. Myje się je codziennie rano i wieczorem miękką szczoteczką i dedykowanym środkiem, alternatywnie niearomatyzowanym mydłem (należy unikać pasty do zębów). Producenci nakładek często dołączają do zestawów nakładek odpowiednie środki do ich pielęgnacji.
Jak często powinniśmy przychodzić na wizyty kontrolne?
Nakładki ortodontyczne mają jeszcze jedną istotną przewagę nad tradycyjnymi aparatami — pacjent rzadziej stawia się na wizytach kontrolnych. Wizyta u ortodonty przypada co dwa miesiące lub rzadziej. Jeśli wada jest niewielka, a przebieg leczenia krótki i przewidywalny, zdarza się, że kontrole nie są potrzebne.
Jakie są alternatywy wobec nakładek prostujących zęby?
Ta metoda prostowania zębów jest wyraźnie wygodniejsza od swoich alternatyw, którymi są:
- aparat ortodontyczny z zamkami metalowymi — tradycyjny.
- aparat ortodontyczny z zamkami ceramicznymi, bardziej estetyczna odmiana powyższego.
Dla kogo są przeznaczone nakładki? Tak naprawdę dla większości pacjentów z wadami zgryzu, u których nie stwierdza się przeciwwskazań. Co jest lepszym rozwiązaniem w danym przypadku, najlepiej skonsultować z lekarzem stomatologiem.
N•100 – leczenie ortodontyczne nakładkami dla Ciebie
W N•100 stosujemy najnowsze osiągnięcia ortodoncji, rozumiejąc, że pacjenci oczekują rozwiązań wygodnych, funkcjonalnych i estetycznych. Współpracujemy z różnymi systemami, co ułatwia nam dostosowanie leczenia do konkretnych wad zgryzu. Prowadzimy niezbędną diagnostykę w naszym gabinecie. W razie potrzeby leczymy ewentualne schorzenia zębów i jamy ustnej, by przygotować pacjenta do leczenia ortodontycznego. Zapraszamy na konsultację, podczas której omówimy dostępne możliwości dla konkretnego przypadku.