Protetyka Lublin

W N•100 świadczymy pełen wachlarz usług z zakresu leczenia protetycznego pacjentów. Lekarz stomatolog – protetyk zajmuje się uzupełnianiem pojedynczych lub mnogich braków zębowych. Zapewnia to odtworzenie utraconej funkcji jak i wysoką estetykę uśmiechu. 

Świadczymy kompleksowe usługi protetyczne, posiadamy własne, nowoczesne laboratorium protetyczne na miejscu. Wykonywane w N•100 uzupełnienia protetyczne opierają się na najnowszych cyfrowych technologiach, zapewniają najwyższą jakość, dokładność i wytrzymałość. Potrzebujesz protetyka? Lublin, ul. Nałęczowska 100 piętro I – tu na Ciebie czekamy!

Protetyka Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Protetyka w Lublinie

Czym jest protetyka?

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się uzupełnianiem braków zębowych, zarówno pojedynczych, jak i mnogich. Jest to ważne zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym. Widoczne braki czy pojedynczy brak zęba wpływają na odbiór wizualny uśmiechu i zmniejszają pewność siebie w kontaktach międzyludzkich. 

Zaburzona zostaje także funkcjonalność narządu żucia pomimo posiadania pozostałych zębów. Mogą pojawić się problemy ze spożywaniem pokarmów i mówieniem — mowa może stać się niewyraźna, pojawiają się zmiany w wyglądzie twarzy. Zmniejszona liczba zębów nie pozwala na rozdrabnianie pożywienia, a połykanie dużych kęsów z czasem jest przyczyną schorzeń przewodu pokarmowego.

Istotny jest fakt, iż brak zębów — nawet gdy utracony został tylko jeden ząb — rozpoczyna niekorzystne procesy w jamie ustnej pacjenta. Wpływa bowiem na stan pozostałych zębów. Bez zastosowania protezy dochodzi do ich przesuwania i obracania, co w konsekwencji pogarsza sytuację zgryzową i wraz z upływem czasu może powodować zmiany w rysach twarzy.

Potrzebujesz pomocy w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami lub umów na konsultacje w N•100 Stomatologia Lublin.

Zalety protez stomatologicznych

Doświadczony i utalentowany zespół techników dentystycznych odpowiedzialny jest za estetyczne wykończenie i indywidualizowane charakteryzacje, pozwalające spełnić oczekiwania każdego pacjenta. Lublin przekonał się o jakości naszego leczenia. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z naszych uzupełnień protetycznych:

 • Chronią przed przesuwaniem, pochylaniem i obracaniem zębów sąsiadujących
 • Przywracają pewność siebie pacjentów, poprawiają samopoczucie
 • Przywracają uzębieniu estetyczny wygląd, poprawiają samoocenę
 • Zwiększają funkcjonalność (zęby prawidłowo przeżuwają, mowa staje się wyraźna)
 • Chronią przed utratą następnych zębów
 • Zapobiegają zmianie rysów twarzy
 • Hamują tworzenie się zmarszczek powstających w wyniku utraty zębów
 • Chronią przed wystąpieniem próchnicy w pozostałych zębach
Proteza zębowa

Nasz oferta obejmuje

Rodzaje protez stomatologicznych w naszej klinice

Najpierw kilka słów wprowadzenia. W protetyce stosuje się uzupełnienia stałe i ruchome. Stałe to korony protetyczne, mosty protetyczne, licówki ceramiczne i kompozytowe- cementowane na stałe w jamie ustnej. Ruchome to z kolei protezy- wyjmowane z ust przez pacjenta. W N•100 wykonujemy głownie wysoce estetyczne stałe uzupełnienia protetyczne oraz ruchome protezy wsparte na implantach dentystycznych.

Uzupełnienia pełnoceramiczne cechują się dużą biokompatybilnością. Takie odbudowy, w przeciwieństwie do mataloceramicznych, nie zawierają podbudowy z metalu, co chroni przed wystąpieniem reakcji alergicznych. Ceramika przepuszcza i odbija światło w sposób taki sam jak naturalny ząb, co sprawia, że mosty i korony pełnoceramiczne są bardzo estetyczne i właściwie wykonane idealnie dopasowują się do naturalnego uzębienia.

W konstrukcji stosuje się metal, który stanowi ,,rusztowanie”, pokrywane z zewnątrz estetyczną ceramiką. Stosuje się biokompatybilne złoto lub stopy nieszlachetne (te mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na nikiel). Dobór rozwiązania zależy od wskazań medycznych, preferencji i budżetu pacjenta. To lekarz stomatolog, podczas konsultacji pomoże Państwu wybrać odpowiednie rozwiązanie protetyczne, adekwatne do wykonywanego planu leczenia.

Wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe stosuje się w przypadku znacznego zniszczenia tkanek własnych zęba lub większej liczby zębów. Wkłady koronowe porównać można do wypełnień w zębach, uzupełniających braki fragmentu korony zęba. Wykonywane są poza jamą ustną w laboratorium protetycznym i wklejane w ząb. Wkłady koronowo-korzeniowe są umieszczane w korzeniu i stanowią podparcie dla dalszej odbudowy, czyli korony lub mostu protetycznego. Stosuje się je przy bardzo dużym zniszczeniu tkanek zęba.

Licówki to wysoce estetyczne uzupełnienia protetyczne stosowane w celu poprawy kształtu, koloru i estetyki uzębienia. Można wybrać ich idealny kolor i kształt, to one wykorzystywane są najczęściej do uśmiechów tzw. Hollywood smile. Mogą służyć kilkanaście lub więcej lat. W naszej klinice projektujemy uśmiechy w technice cyfrowej DSD, umożliwiając pacjentom zwizualizowanie efektu leczenia przed podjęciem nieodwracalnych procedur stomatologicznych.

Protetyka proponuje także wkłady i nakłady (inlay i onlay). Stosuje się je w przypadku uszkodzeń mechanicznych zębów, rozległych ubytkach próchnicowych, po leczeniu endodontycznym, przebytych chorobach i przy uszkodzeniach wynikających ze zgrzytania zębami (bruksizm).

Służą do maskowania braków zębów przed wykonaniem ostatecznego uzupełnienia protetycznego. Jak nazwa wskazuje, to rozwiązanie tymczasowe — zwykle kilka tygodni. Zapewniają komfort psychiczny i swobodę codziennego funkcjonowania w czasie trwającego planu leczenia.

To uzupełnienia ruchome. Częściowe stosuje się w przypadku braku kilku do kilkunastu zębów, całkowite — w przypadku bezzębia.

Szynoprotezy stosujemy u pacjentów z chorobami przyzębia. Stabilizują one rozchwiane uzębienie. Zapobiegają ich wypadaniu. Protezy szkieletowe działają podobnie, jednak służą także do maskowania już istniejących luk w łukach zębowych. Dzięki metalowemu szkieletowi nadającemu jej wytrzymałości, mogą mieć mniejszą objętość niż protezy akrylowe, co przekłada się na komfort ich użytkowania. Metalowy szkielet protezy czyni także ją bardziej wytrzymałą na uszkodzenia mechaniczne.

Taka proteza jest ruchoma, jednak jej sposób montażu nie wymaga stosowania widocznych w uśmiechu klamer. Ukryte elementy retencyjne pozwalają na poprawienie walorów estetycznych, jak i siły utrzymania w jamie ustnej.

Uzupełnienia protetyczne przykręcane do implantów charakteryzują się biokompatybilnością, komfortem i trwałością, chronią także przed zanikiem kości. Na implancie lub większej ich liczbie montowana jest korona, most lub proteza.

Stosuje się je na uzębieniu resztkowym. Można wykorzystać także korzenie i implanty. Uzupełnienie jest ruchome.

Stosujemy płytki relaksacyjne miękkie i twarde — przezroczyste nakładki, które mają zapobiegać zgrzytaniu zębami. Stosowane są także jako elementy ochronne na wykonane już uzupełnienia protetyczne, zapobiegające ich u szkodzeniu (u sportowców, osób bruksujących).

Poznaj ceny zabiegów z zakresu protetyki

Cennik - Protetyka

Poniżej prezentujemy jedynie wybrane procedury stomatologiczne, oferta Centrum Stomatologicznego N•100 jest znacznie szersza.
W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub osobistego. Zapraszamy! 

Etapy leczenia

Etapy leczenia protetycznego w N•100?

Leczenie protetyczne składa się z kilku etapów, które pozwalają wybrać, zastosować i kontrolować najlepsze możliwe rozwiązanie.

 • Diagnostyka. Wykonujemy pełen zakres diagnostyki RTG (zdj. zębowe, pantomogramy i tomografie komputerową). Oceniamy stan uzębienia, tkanek miękkich, warunki zgryzowe i już na pierwszej wizycie planujemy leczenie protetyczne uwzględniając wywiad medyczny i życzenia pacjenta. Sprawdzamy, jakie są oczekiwania pacjenta, dobieramy odpowiednie techniki, rozwiązania protetyczne, materiały i ustalamy strategię działania. Korona pełnoceramiczna czy metaloceramiczna? Proteza ruchoma czy implant?
 • Leczenie przedprotetyczne. Zanim zastosujemy wybrane protezy zębowe, wykonujemy pełne czyszczenie zębów (skaling, piaskowanie), a także leczymy inne zęby. W razie potrzeby przeprowadzamy zabiegi chirurgiczne.
 • Tworzenie protezy. Na podstawie zdjęć i skanów cyfrowych, bądź wycisków zlecamy w laboratorium protetycznym przygotowanie wybranego rozwiązania — koron protetycznych, mostów lub protez.
 • Próba uzupełnienia protetycznego w jamie ustnej. Na tym etapie dokonujemy korekt pracy protetycznej, tak aby spełniała oczekiwania pacjenta i lekarza prowadzącego.
 • Montaż. Następnie montujemy ostateczną protezę w sposób stabilny i komfortowy.
  Dalsze kroki. Po zakończeniu montażu protez w jamie ustnej informujemy każdego pacjenta o właściwym obchodzeniu się z nimi. Od tego czasu istotne są także wizyty kontrolne, na które pacjent powinien zgłaszać się w odstępach 6-miesiecznych.

Protezy zębowe w N•100

Świadczymy kompleksowe usługi z zakresu tego działu stomatologii. Posiadamy nowoczesną pracownię protetyczną i wykwalifikowany zespół lekarzy specjalistów i techników dentystycznych na miejscu, skraca to czas leczenia protetycznego i pozwala na precyzyjne wykonywanie poszczególnych etapów leczenia. Nowoczesne technologie oraz utalentowani technicy zapewniają wysoką jakość wykonywanych uzupełnień protetycznych. 

Za protetykę w naszym zespole w Lublinie odpowiada dr n. med. Janusz Sykut, zarówno praktyk, jak i wykładowca, były adiunkt w Katedrze i Zakładzie Protetyki Stomatologicznej UM w Lublinie. Znakomite przygotowanie teoretyczne i długoletnia praktyka kliniczna pozwalają tworzyć rozwiązania szyte na miarę. Umów się na wizytę już dziś — znajdziemy strategię dla Ciebie!

Protezy zębowe

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących implantów zębowych.

Implanty zębowe to rozwiązanie z jednej strony bardzo funkcjonalne dla pacjentów, z drugiej — długotrwałe i niewymagające zwykle żadnych poprawek. Jeśli zostaną wszczepione w sposób prawidłowy, pacjent zgłasza się na regularne wizyty kontrolne, nie ma potrzeby ich wymieniania i mogą służyć dożywotnio. Umieszczone na implancie uzupełnienia protetyczne nie ulegają próchnicy

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas