Leczenie kanałowe Lublin

W przypadku rozległych zmian próchnicowych prowadzących do nieodwracalnego zapalenia miazgi wykonuje się leczenie kanałowe. Jest zdecydowanie tańsze niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go protezą lub implantem. Jednocześnie jest mniej inwazyjne i bardziej precyzyjne.

Mikroskop stomatologiczny pozwala znacznie skrócić procedurę, zwiększyć jej precyzję i przeprowadzić ją nawet podczas jednej wizyty.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Endodoncja w Lublinie

Czym jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe to zabieg endodontyczny. Ma na celu usunięcie zmienionej chorobowo lub martwej miazgi. Do takich objawów dochodzi w efekcie infekcji będącej następstwem długotrwałych, nieleczonych zmian próchnicowych.

To jedna z częściej stosowanych procedur w stomatologii. Przywraca pacjentom komfort, zażegnuje silny ból i zapobiega ekstrakcji zęba.

Leczony ząb można obserwować pod mikroskopem, by określić, czy kanały zostały prawidłowo oczyszczone. Zastosowanie tego urządzenia zwiększa precyzję, dzięki czemu pozwala przeprowadzić zabieg w krótszym czasie, odnaleźć wszystkie kanały, prawidłowo oczyścić, opracować i wypełnić. Endodoncja mikroskopowa pozwala także na ułatwienie i prawidłowe wykonanie powtórnego leczenia kanałowego.

Potrzebujesz pomocy w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami lub umów na konsultacje w N•100 Stomatologia Lublin.

Zalety leczenia kanałowego

Miazga to jedyna unerwiona i ukrwiona tkanka zęba. Symptomy jej zakażenia to silny, pulsujący ból, często oporny na działanie środków przeciwbólowych. Okoliczne tkanki mogą być zaczerwienione, może dojść także do obrzęku dziąsła. Rozwiązaniem jest leczenie kanałowe.

 • Efektem leczenia kanałowego jest zażegnanie dolegliwości bólowych.
 • Następuje poprawa funkcjonalności chorego zęba. Zmniejsza się jego wrażliwość na czynniki takie jak ciepło, zimno czy dotyk. Pacjent po przejściu leczenia kanałowego odzyskuje komfort jedzenia.
 • Leczenie kanałowe zapobiega poważnym powikłaniom takim jak zgorzel czy ropień.
 • Chroni także przed rozsianiem infekcji bakteryjnej — nie tylko w jamie ustnej, ale i ogólnoustrojowo.
 • Zastosowanie prawidłowego leczenia kanałowego pozwala zachować własny ząb na wiele lat.

W leczeniu kanałowym stosuje się dziś nowoczesne metody — jest wykonywane po wnikliwej diagnostyce (zdjęcia RVG, tomografia komputerowa), w znieczuleniu miejscowym (opcjonalnie także sedacji), mikroskop znacznie ułatwia przeprowadzenie skutecznej procedury.

Nie należy obawiać się leczenia kanałowego i zwlekać ze zgłoszeniem się po pomoc.

Leczenie kanałowe Lublin

Poznaj ceny zabiegów z zakresu leczenia kanałowego

Cennik - Leczenie kanałowe - Endodoncja

Poniżej prezentujemy jedynie wybrane procedury stomatologiczne, oferta Centrum Stomatologicznego N•100 jest znacznie szersza.
W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub osobistego. Zapraszamy! 

Etapy leczenia

Leczenie kanałowe krok po kroku

Zabieg składa się z kilku etapów. Dowiedz się, na czym polega leczenie kanałowe krok po kroku.

 • Stomatolog przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadza diagnostykę. Stosuje są zdjęcia RTG/ tomografię CBCT, pozwalające określić stopień zaawansowania zmian oraz ilość, anatomię i długość kanałów zęba.
 • Lekarz stomaolog aplikuje znieczulenie, dzięki któremu leczenie jest całkowicie bezbolesne. Można zastosować również sedację.
 • W leczeniu kanałowym niezbędne jest otwarcie zęba, czyli usunięcie tkanek twardych, by zyskać dostęp do jego wnętrza.
 • Następnie zakłada się koferdam wykonany zwykle z lateksowej gumy. U pacjentów z uczuleniem na lateks można zastosować koferdam bezlateksowy. W obu przypadkach celem jest odizolowanie leczonego zęba od pozostałych i zmniejszenie ryzyka wtórnej infekcji, w tym ogólnoustrojowej.
 • Lekarz ocenia długość kanałów korzeniowych. W tym celu stosuje się endometr. Kanały odpowiednio się poszerza.
 • W kolejnym kroku następuje usunięcie miazgi z kanałów korzeniowych. Lekarz stomatolog precyzyjnie je oczyszcza, co znacznie ułatwia zastosowanie mikroskopu.
 • Po dezynfekcji kanałów zęba lekarz aplikuje wypełnienie. Powszechnie stosuje się gutaperkę, materiał pochodzenia roślinnego, uplastyczniany w odpowiedniej temperaturze. Wypełnienie ma na celu zapobieganie ponownemu przedostawaniu się bakterii do wnętrza zęba.
 • Wykonuje się ponowne badanie RTG. Dzięki niemu można określić, czy ząb został prawidłowo wypełniony.
 • Następnym krokiem jest odbudowa. Stosuje się różne formy rekonstrukcji w zależności od konkretnego przypadku. Może to być odbudowa wypełnieniem kompozytowym lub w przypadku rozległych uszkodzeń, z pomocą korony protetycznej czy wkładów koronowo-korzeniowych.

Zdarza się, że po zakończeniu leczenia kanałowego ząb ciemnieje. Można jednak skorzystać z wybielania preparatem umieszczanym w komorze zęba.

Dla kogo jest zalecane leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zalecane w każdym przypadku infekcji miazgi. Mikroskop endodontyczny ułatwia precyzyjne odnalezienie, oczyszczenie, opracowanie i wypełnienie kanałów, czym znacznie podnosi komfort pacjentów, skraca czas procedury, jak również zmniejsza ryzyko konieczności powtórzenia zabiegu.

Nie ma przeciwwskazań do wykorzystania mikroskopu. Oprócz niego stosuje się także inne urządzenia, korzystając z osiągnięć nowoczesnej stomatologii (endometry, ultradźwięki, lasery).

Leczenie kanałowe w Lublinie

Wskazania do leczenia kanałowego

Wskazaniem do leczenia kanałowego są rozległe zmiany próchnicowe, skutkujące między innymi:

 • zapaleniem miazgi zęba,
 • martwicą miazgi,
 • zgorzelą,
 • zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych.

Leczenie kanałowe jest zalecane także w przypadku obnażenia miazgi spowodowanego urazem.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Pierwotne leczenie kanałowe jest bezpieczną procedurą, istnieją jednak przeciwwskazania:

 • znacznie uszkodzenie ścian i korzenia zęba,
 • poważne uszkodzenie ozębnej otaczającej korzeń zęba,
 • zęby, których funkcji nie można przywrócić.

Choroby ogólnoustrojowe rzadko są przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego. Zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym przed zabiegiem w przypadku schorzeń takich jak choroby serca, nerek i stawów, a także stan obniżonej odporności. W takich przypadkach czasami zabiegi leczenia kanałowego przeprowadza się w osłonie antybiotykowej.

W przypadku pacjentek w ciąży leczenie kanałowe jest możliwe i zalecane, jednak zaleca się uprzednią konsultację z ginekologiem.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Czas trwania zabiegu endodontycznego pod mikroskopem wynosi średnio 1-2 godziny. Wpływ na to ma liczba korzeni, które należy opracować, rodzaj leczonego zęba, budowa korzeni. Mikroskop stomatologiczny pozwala znacznie skrócić procedurę.

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bolesne?

Leczenie kanałowe przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zastosowanie preparatu sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas