Stomatologia zachowawcza Lublin

Ciesz się długo pięknym uśmiechem i zdrowiem jamy ustnej z N•100 w Lublinie. Dzięki wnikliwej diagnostyce pod okiem doświadczonych specjalistów i wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu możemy zaoferować skuteczne zabiegi profilaktyczne i lecznicze w próchnicy zębów.

Stomatologia zachowawcza wykorzystuje szereg różnych zabiegów. W N•100 zajmujemy się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem zachowawczym zróżnicowanych schorzeń. Prócz wykonywania zabiegów związanych z diagnostyką, profilaktyką, oczyszczeniem i odbudową zęba tłumaczymy pacjentom, jak najlepiej przestrzegać zasad higieny jamy ustnej.

Stomatologia zachowawcza Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Stomatologia zachowawcza w Lublinie

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii koncentrujący się przede wszystkim na poważnej i niestety częstej chorobie, jaką jest próchnica zębów. Jej celem jest zarówno profilaktyka jak i leczenie, polegające w praktyce na opracowaniu, a następnie wypełnieniu ubytków próchnicowych. Istotnym działem stomatologii zachowawczej jest między innymi leczenie endodontyczne, określane zwykle jako leczenie kanałowe.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – tak też działa stomatologia zachowawcza. Higiena jamy ustnej, regularne czyszczenie (w tym skaling, piaskowanie, polerowanie), profilaktyka- lakierowanie zębów, regularne wizyty kontrolne oraz instruktaż dotyczący metod higienizacji oraz żywienia, a w przypadku wystąpienia próchnicy skuteczne jej usuwanie- to główne cele stomatologii zachowawczej.

Lekarze alarmują, że próchnica jest problemem powszechnym w Polsce. Różne badania wykazują, iż od 90 do nawet 99% dorosłych ma próchnicę, statystycznie — w 13 zębach na 28 występują ogniska próchnicy. To niepokojące dane, a wiedzieć należy, że próchnica jest chorobą zakaźną! Nieleczony ubytek próchnicowy jest przyczyną powstawania kolejnych ubytków w sąsiednich zębach. Usunięcie wszystkich ubytków próchnicowych eliminuje bakterie próchnicotwórcze, zmienia florę bakteryjna na bardziej fizjologiczną i jest najlepszą gwarancją zdrowia jamy ustnej.

To także najczęstsza choroba przewlekła u dzieci — jedynie 1 na 5 pięciolatków jest od niej wolny. Jeśli leczenie próchnicy nie zostanie podjęte, choroba nieuchronnie prowadzi do utraty zęba- a to prosta droga do wad zgryzu, zaburzeń estetycznych i funkcjonalnych jamy ustnej. Właśnie dlatego stomatologia zachowawcza jest tak ważna dla zdrowia jamy ustnej także najmłodszych pacjentów.

Potrzebujesz pomocy w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami lub umów na konsultacje w N•100 Stomatologia Lublin.

Nasz oferta obejmuje

Zabiegi stomatologii zachowawczej w naszej ofercie

Przedstawiamy zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej dostępne w ofercie naszego gabinetu.

To konieczny zabieg w przypadku ubytków w obrębie tkanek twardych zębów (powszechnie określany jako ,,borowanie”). Polega na mechanicznym usunięciu zaatakowanych tkanek przy zastosowaniu specjalnego wiertła. Następnie wykonuje się odbudowę zęba.

Odbudowa pozwala uzupełnić ubytki zęba u pacjenta cierpiącego na próchnicę. Stosuje się szereg materiałów — trwałych, biokompatybilnych, niepowodujących alergii, estetycznych i zapewniających naturalny wygląd.

W ten sposób uśmiech staje się ponownie estetyczny, a funkcjonalność zębów zostaje przywrócona.

Rozległe ubytki są najbardziej uciążliwe dla pacjentów — zarówno od strony estetycznej, jak i funkcjonalnej. Są przy tym nieodwracalne, grożą pogłębieniem próchnicy, a w skrajnych przypadkach prowadzą do utraty zęba. Wymagają jak najszybszego leczenia.

Wykonujemy odbudowy metodą bezpośrednią – wypełnienia kompozytem lub pośrednią – z zastosowaniem wkładów i nakładów koronowych (inlay lub onlay) z trwałych materiałów kompozytowych lub porcelanowych. Są one bardziej odporne na ścieranie niż klasyczne wypełnienia. Dzięki zastosowaniu skanerów optycznych i technik cyfrowych są idealnie dopasowane, co skutkuje naturalnym efektem wizualnym i trwałością.

Leczenie endodontyczne określa się zwykle jako leczenie kanałowe. Stosuje się je, gdy rozległość nieleczonego ubytku próchnicowego dociera do miazgi zęba.

Miazga jest tkanką miękką wewnątrz zęba i ulega zakażeniu zwykle w przebiegu próchnicy, jak również na skutek przebytych urazów. Charakterystyczne objawy to bolesność podczas nagryzania, wrażliwość na bodźce termiczne, bóle samoistne jak i powiększenie węzłów chłonnych.

Nieleczone stany zapalne miazgi zębowej mogą spowodować wystąpienie ropnia, a w skrajnych przypadkach zakażenie może rozprzestrzeniać się na inne obszary organizmu prowadząc nawet do groźnej dla życia sepsy- uogólnionego zakażenia organizmu. Dolegliwości bólowe nasilają się z czasem. Leczenie endodontyczne pozwala uchronić ząb przed usunięciem.

Leczenie endodontycze polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z kanałów zębowych, oczyszczeniu kanałów, odkażeniu, a następnie trwałym ich wypełnieniu. Wszystkie zabiegi w naszej klinice wykonywane są pod mikroskopem przez doświadczonych specjalistów, co daje gwarancję dokładności i skuteczności zastosowanych procedur.

Poznaj ceny zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej

Cennik - Stomatologia zachowawcza

Poniżej prezentujemy jedynie wybrane procedury stomatologiczne, oferta Centrum Stomatologicznego N•100 jest znacznie szersza.
W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub osobistego. Zapraszamy! 

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących stomatologii zachowawczej.

Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej zapewniają długotrwałe efekty przy zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Odbudowy mają jednak określoną żywotność, w dużym stopniu zależną od skutecznej profilaktyki jak i nawyków żywieniowych pacjentów. Z tego powodu stomatologia zachowawcza nie polega tylko na działaniu doraźnym — to także wymiany wypełnień kompozytowych, gdy te tracą swoje walory estetyczne, funkcjonalne bądź szczelność.

Zabiegi tego działu stomatologii silnie ingerują w strukturę zębów i mogą wiązać się z dyskomfortem, także bólem. Wszystkie zabiegi wykonujemy więc w znieczuleniu miejscowym, zapewniając komfort naszym pacjentom. W tym celu stosujemy najnowsze techniki znieczulenia komputerowego, a w uzasadnionych przypadkach leczenie w ,,gazie rozweselającym” .

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas