Leczenie zębów w sedacji Lublin

Leczenie zębów w sedacji to leczenie stomatologiczne z wykorzystaniem podtlenku azotu – gazu rozweselającego. To rozwiązanie dla najmłodszych pacjentów i osób doświadczających stresu w trakcie wizyt u dentysty.

Gaz rozweselający łagodzi napięcie i zmniejsza aktywność układu nerwowego. Jest przy tym bezpieczny i już w ciągu kilku minut od zdjęcia maseczki jego działanie ustaje. W N•100 wykonujemy zróżnicowane zabiegi stomatologiczne w sedacji wziewnej.

Gaz rozweselający - dentysta Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Leczenie stomatologiczne w sedacji

Czym jest i jak działa gaz rozweselający?

Gaz rozweselający to mieszanina gazów medycznych. W praktyce to podtlenek azotu z tlenem. Preparat stosuje się zwłaszcza u dzieci, ale także u dorosłych pacjentów z lękiem przed wizytą u dentysty (dentofobią). Redukuje stres i odczuwanie bólu. Jest bezpieczny i nie odkłada się w organizmie.

Sedacja wziewna polega na aplikacji podtlenku azotu przez maseczkę zakładaną na nos. Gaz rozweselający obniża aktywność układu nerwowego, jednocześnie nie powodując utraty świadomości. Zobojętnia na bodźce, redukuje dolegliwości bólowe i łagodzi niepokój związany z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Poziom sedacji można regulować — pacjent zachowuje przytomność, dzięki czemu wciąż reaguje na polecenia i współpracuje podczas leczenia.

Warto wiedzieć, że sedacja wziewna nie znosi całkowicie odczuwania bólu. Ma za zadanie głównie zmniejszyć niepokój i stres, dlatego docenią ją osoby cierpiące na dentofobię. Można ją zastosować wraz ze znieczuleniem miejscowym.

Zastanawiasz się nad implantem?

Skontaktuj się z nami lub umów na konsultacje w N•100

Zalety leczenia w sedacji

Leczenie stomatologiczne w sedacji umożliwia sprawne przeprowadzenie zabiegu u różnych pacjentów, także doświadczających dużego lęku, przy jednocześnie wysokim poziomie bezpieczeństwa.

 • Sedacja wziewna jest bezpieczna — można ją stosować bez obaw już u małych dzieci.
 • Skutecznie zmniejsza napięcie i łagodzi stres podczas wizyty.
 • W niektórych przypadkach może zastąpić znieczulenie miejscowe.
 • Ma dobre zastosowanie w profilaktyce u dzieci. Zapobiega traumatycznym doświadczeniom, dzięki czemu dzieci nie nabierają lęku przed dentystą i w przyszłości bez obaw korzystają z leczenia.
 • Nie powoduje alergii.
 • Nie uzależnia. Można ją też stosować wielokrotnie — pacjent nie nabiera tolerancji na preparat.
 • W przypadku dorosłych pacjentów ważną informacją może być to, że już po około 20-30 minutach od zdjęcia maseczki można prowadzić samochód.

Leczenie zębów w sedacji jest więc zalecaną metodą — u dzieci sprawia, że od najmłodszych lat mogą budować zdrowe nawyki na przyszłość. Dla dorosłych, których przerasta strach przed wizytą u stomatologa, jest znacznym wsparciem, a niekiedy jedynym sposobem na leczenie.

Leczenie w sedacji Lublin

Poznaj ceny zabiegów z zakresu leczenia w sedacji

Cennik - Leczenie stomatologiczne w sedacji

Cennik zabiegów z zakresu implantologii

Jak wygląda zabieg stomatologiczny w sedacji?

Zabieg poprzedza wywiad i wykluczenie przeciwwskazań. Może być wykonany jedynie przy drożnym nosie – pacjent otrzymuje maseczkę, którą nakłada się właśnie na nos. Przez całą procedurę oddycha przez nią mieszaniną podtlenku azotu i tlenu.

Nowoczesne technologie pozwalają stale monitorować nasycenie krwi tlenem. Stomatolog może regulować stężenie tlenu. Dzięki temu pacjent nie zasypia (wówczas nie mógłby kontrolować przełykania śliny i nie reagowałby na polecenia), ale świadomość jest ograniczona.

Dentysta może swobodnie przeprowadzić cały zabieg. Jeśli ma się wiązać z silnymi dolegliwościami bólowymi, można jednocześnie zastosować znieczulenie miejscowe. Po skończeniu procedury pacjent przestaje oddychać gazem rozweselającym — otrzymuje przez kilka minut czysty tlen. W ciągu około 5 minut odzyskuje pełną świadomość.

Dla kogo jest polecane leczenie w sedacji?

Leczenie stomatologiczne w sedacji jest zalecane w przypadku niewspółpracujących dzieci, jak i u dorosłych. Dentysta pracujący z dziećmi zna sposoby na dziecięcy strach, ale zdarza się, że emocje najmłodszych są zbyt silne, by przeprowadzić zabieg.

W praktyce zachęca się do tego, by pierwsze wizyty kojarzyły się jak najlepiej. Najpierw powinna odbyć się wizyta zapoznawcza, podczas której dziecko pozna lekarza, gabinet i narzędzia, a także otrzyma instruktaż higieny jamy ustnej. Dopiero na kolejnej wizycie przeprowadza się ewentualne zabiegi — warto to zrobić właśnie w sedacji, by dziecko nie obawiało się kolejnego spotkania i nie utrudniało procedur, zwłaszcza tych bardziej niekomfortowych (np. opracowywanie ubytków).

Leczenie stomatologiczne z gazem rozweselającym jest też zalecane u dorosłych pacjentów z dentofobią w różnym nasileniu. Osoby z astmą i padaczką zachęca się do sedacji wziewnej — zmniejszenie stresu zapobiega napadom.

Kiedy warto skorzystać z sedacji wziewnej?

Sedacja z podtlenkiem azotu w wielu przypadkach jest dużym wsparciem. Pacjent doświadczający silnego stresu może utrudniać zabieg. Dotyczy to w szczególności najmłodszych. Leczenie zębów w sedacji jest wskazane w takich przypadkach jak:

 • leczenie zębów dzieci od 3 roku życia,
 • leczenie stomatologiczne osób z dentofobią,
 • negatywne doświadczenia z poprzedniego leczenia stomatologicznego,
 • długie, monotonne zabiegi (np. chirurgiczne),
 • silny odruch wymiotny,
 • lęk przed ukłuciem,
 • wysoka wrażliwość na bodźce.

W praktyce ta metoda ułatwia zabiegi, zapobiega tworzeniu traumy i wspiera budowanie prawidłowych nawyków, dlatego może być zastosowana u każdego, u kogo nie zachodzą przeciwwskazania.

Przeciwwskazania do sedacji wziewnej

Podtlenek azotu zawarty w gazie rozweselającym jest bezpieczny, jednak istnieją przeciwwskazania dla tej metody. Wymienić należy przypadki takie jak:

 • I trymestr ciąży,
 • katar, zapalenie zatok, infekcje górnych dróg oddechowych — przez niedrożność nosa,
 • przerost migdałków gardłowych,
 • miastenia gravis,
 • alkoholizm, narkomania i ciężkie choroby psychiczne,
 • stwardnienie rozsiane,
 • porfiria,
 • poważne choroby płuc i niektóre schorzenia kardiologiczne.

Wszystkie przeciwwskazania należy omówić ze stomatologiem przed wizytą.

Jakie zabiegi można wykonywać w sedacji?

Sedacja wziewna może być zastosowana w każdym zabiegu: w profilaktyce, w leczeniu implantologicznym i protetycznym, w endodoncji, w stomatologii zachowawczej, w stomatologii estetycznej.

Jak przygotować się do leczenia w sedacji?

Przygotowanie do sedacji wziewnej jest mało wymagające. Zaleca się, by pacjent spożył ostatni posiłek nie później niż 4 godziny przed leczeniem z gazem rozweselającym. Wodę, herbatę i czarną kawę można pić do 2 godzin przed zabiegiem. W przypadku małego pacjenta warto porozmawiać z dzieckiem o oddychaniu przez nos pomimo otwartych ust.

Jak długo trwa leczenie w sedacji?

Podtlenek azotu jest aplikowany przez maseczkę przez cały zabieg. Następnie pacjent oddycha czystym tlenem. Po zdjęciu maseczki działanie gazu ustępuje w ciągu około 5 minut. Pacjent opuszcza gabinet w stanie pełnej świadomości.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas