Stomatolog dziecięcy Lublin

Zapraszamy do rejestracji do stomatologa dziecięcego. Mali pacjenci mogą doświadczać zróżnicowanych problemów z uzębieniem; niezbędna jest także profilaktyka, a budowanie zdrowych nawyków ma duże znaczenie w dorosłym życiu.

Specjalista wyposażony w odpowiednią metodykę pracy przekona dziecko, że leczenie może być bezstresowe.

Stomatolog dziecięcy Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Pedodoncja Lublin

Czym jest stomatologia dziecięca?

Profesjonalnym określeniem stomatologii dziecięcej jest pedodoncja. Ta dziedzina stomatologii zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób zębów (mlecznych i stałych) oraz jamy ustnej dzieci i młodzieży.

Pedodonta dysponuje metodami komunikacji dostosowanymi do wieku dziecka, co ułatwia współpracę i łagodzi stres.

Potrzebujesz pomocy w tym zakresie?

Skontaktuj się z nami lub umów na konsultacje w N•100 Stomatologia Lublin.

Zabiegi stomatologii dziecięcej w naszej ofercie

 • wizyta adaptacyjna — dziecko zapoznaje się z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, poznaje lekarza i dowiaduje się, jak należy dbać o zęby mleczne.
 • profilaktyka — to skaling, piaskowanie i fluoryzacja — można zastosować lakierowanie zębów mlecznych i stałych, chroniące przed próchnicą i wzmacniające szkliwo.
 • lakowanie zębów — to także element profilaktyki zębów małych pacjentów. Lak wypełnia bruzdy i zagłębienia, zapobiegając odkładaniu się płytki nazębnej.
 • lapisowanie zębów — to metoda zabezpieczenia zębów stosowana w przypadku próchnicy zębów mlecznych. Specjalistyczny środek zapobiega jej rozwojowi.
 • usuwanie zębów mlecznych — zabieg wykonywany w znieczuleniu może być całkowicie bezbolesny.
 • leczenie próchnicy zęba mlecznego lub stałego — borowanie, zakładanie wypełnień (można zastosować kolorowe wypełnienia), leczenie kanałowe.
Dentysta dla dzieci Lublin

Poznaj ceny zabiegów z zakresu stomatologii dziecięcej

Cennik - Stomatologia dziecięca

Poniżej prezentujemy jedynie wybrane procedury stomatologiczne, oferta Centrum Stomatologicznego N•100 jest znacznie szersza.
W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub osobistego. Zapraszamy!

 • Lakierowanie zębów mlecznych wraz z oczyszczaniem 200 zł
 • Leczenie w sedacji 250 zł

  Cena za 30 min leczenia w sedacji, każde kolejne 15 min wiąże się z opłatą dodatkową w wysokości 50 zł

 • Maska do sedacji 50 zł
 • Lakowanie bruzd (za każdy ząb) 200 zł
 • Wypełnienie zęba MLECZNEGO materiałem Glassjonomerowym 200 zł
 • Wypełnienie zęba MLECZNEGO materiałem światłoutwardzalnym 250 zł
 • Biodentyna-opatrunek 180 zł

Etapy leczenia

Etapy leczenia dzieci w naszej klinice

Stomatologia dziecięca wymaga odpowiedniego podejścia do małego pacjenta. Leczenie zęba musi być dostosowane do wieku dziecka i jego potrzeb.

 • Leczenie zębów mlecznych poprzedza wizyta adaptacyjna. Jest ważna w ramach profilaktyki, pozwala też przygotować dziecko do przyszłego leczenia. Dziecko zapoznaje się z wyposażeniem gabinetu i rozmawia z lekarzem. Wtedy też zwykle dowiaduje się o prawidłowej higienie jamy ustnej. Celem wizyty adaptacyjnej jest pokazanie dziecku, że regularne kontrole i ewentualne leczenie zębów są ważne i nie muszą wiązać się z dyskomfortem.
 • Następnym krokiem jest kontrola uzębienia. Pierwsze należy wykonywać już u maluchów. Stomatolog dziecięcy określi stan zębów i jamy ustnej. Sprawdzi, czy rozwija się próchnica lub inne choroby zębów. Może też określić, czy potrzebne będzie leczenie ortodontyczne. Dla objęcia prawidłową opieką stomatologiczną może być konieczne wykonanie zdjęć radiologicznych.
 • Leczenie zębów w przypadku dzieci warto przeprowadzać w sedacji wziewnej. Zastosowanie gazu rozweselającego zobojętnia na zabiegi, ułatwia ich przeprowadzenie i łagodzi stres, częściowo niwelując także dolegliwości bólowe (zawsze jest możliwość zastosowania także klasycznego znieczulenia, dzięki czemu leczenie zęba staje się całkowicie bezbolesne). Zapobieganie rozwojowi traumy i lęków u małych pacjentów sprawia, że w przyszłości chętniej korzystają z profilaktycznych wizyt. Przebieg wizyty zależy od problemu, z jakim zmaga się dziecko.
 • W ramach kolejnej wizyty dziecięcy lekarz stomatolog przeprowadza kontrolę. Ważna jest regularność. Stomatologia dziecięca zajmuje się zdrowiem zębów mlecznych, ale w dalszej perspektywie troszczy się także o zęby stałe.

Stomatologia dziecięca posługuje się specyficznymi metodami pracy, jak również podejściem do pacjenta. Dzięki temu wizyta dziecka u stomatologa jest mniej dla niego stresująca.

Czym różni się stomatologia dziecięca od dla dorosłych?

Stomatolog dziecięcy łączy przygotowanie merytoryczne z zakresu stomatologii z odpowiednią metodyką pracy z małym pacjentem. Dzieci bowiem niekoniecznie współpracują z lekarzem, a lęk może już w dzieciństwie utrudniać przeprowadzenie nawet wizyty kontrolnej.

 • Budowanie prawidłowych nawyków w dzieciństwie zdecydowanie wpływa na zachowania w przyszłości. To w dzieciństwie wytwarzają się traumy i lęk przed stomatologią. Z tego powodu pierwsza wizyta w dzieciństwie powinna być przeprowadzona z dużą delikatnością i uśmiechem.
 • Próchnica często rozwija się już u małych dzieci. Zęby mleczne są bowiem mniej zmineralizowane niż ząb stały — bardziej podatne na zmiany próchnicowe i działanie kwasów. Tymczasem próchnica zębów mlecznych rzutuje na zdrowie zębów stałych.
 • Zabiegi stosowane w leczeniu zęba mlecznego i stałego są podobne. Wykorzystuje się te same procedury z wyjątkiem niektórych — na przykład lapisowanie wykonuje się wyłącznie na zębach mlecznych.
 • Zabiegi mogą być utrudniane przez brak współpracy ze strony dziecka. Dzieci nie zawsze też dobrze kontrolują odruchy i mogą mieć niski próg bólu. Z tego powodu ważne jest zastosowanie odpowiedniej metodyki i opcjonalnie sedacji wziewnej.
 • Należy pamiętać, że już w wieku dziecięcym pojawiają się problemy ze zgryzem. Mogą dotyczyć także mleczaków i wpłynąć na ustawienie zębów stałych. Można zastosować aparat ruchomy, który u dzieci i młodzieży ma wyższą skuteczność niż u osób dorosłych.

Dodatkowo są pewne elementy, które mogą wpłynąć na zadowolenie dziecka — np. kolor wypełnienia czy kolorowe gumki na aparacie ortodontycznym.

Jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci?

 • Najczęstszym problemem stomatologicznym u dzieci jest próchnica. Według statystyk NFZ występuje u prawie 100% dzieci między 6 a 7 rokiem życia. Niemal 90% 12-latków w Polsce ma próchnicę. Jej wczesne wykrycie jest bardzo istotne. Próchnica zębów mlecznych istotnie wpływa na częstość występowania próchnicy w zębach stałych. Leczenie próchnicy jest niezbędne.
 • Powszechne są także problemy ze zgryzem. Przyczyny są różne, np. ssanie palca, obgryzanie paznokci, czynniki genetyczne. Leczenie prowadzi ortodonta.
 • Dzieci mogą zaniedbywać higienę jamy ustnej. W gabinecie dentystycznym lekarz lub higienistka pokażą dziecku, jak prawidłowo myć zęby i jakie pokarmy szkodą uzębieniu.

Jak często dzieci powinny odwiedzać dentystę?

Zaleca się, by mali pacjenci pojawiali się w gabinecie stomatologicznym co 3 miesiące, czyli częściej niż w przypadku osób dorosłych.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas