Gummy smile — sposoby na uśmiech dziąsłowy

Każdy z nas uśmiecha się nieco inaczej — uwagę zwraca zwłaszcza zdrowie zębów i ich estetyczny kolor. Zdarza się, że u niektórych pacjentów dochodzi do nadmiernego odsłaniania dziąseł podczas uśmiechu. Zęby wydają się przez to optycznie dłuższe. Gummy smile stwierdza się, gdy widoczność dziąseł przekracza 3 milimetry. Dowiedz się, jak wygląda leczenie uśmiechu dziąsłowego.

Czym jest gummy smile?

Gummy smile to zjawisko, gdy podczas uśmiechu w znacznym stopniu odsłaniane są dziąsła. Dla pacjentów jest to często powód kompleksów — zwłaszcza w dzieciństwie wielu z nich słyszało obelżywe określenie „koński uśmiech”. Przypadłość jest dość częsta i wiele osób z tego powodu ogranicza swoją mimikę. Niesłusznie — wszak uśmiech znacznie ułatwia kontakty międzyludzkie.

To problem natury estetycznej, choć może być powiązany z problemami stomatologicznymi — wady ortodontyczne to częste przyczyny uśmiechu dziąsłowego. Defekt występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Jakie są objawy uśmiechu dziąsłowego?

Zanim sprawdzimy, jak wygląda leczenie gummy smile, przyjrzyjmy się jego objawom:

  • widoczne dziąsła zębów przednich powyżej 3 mm,
  • optyczne wrażenie „krótkich zębów”,
  • zaburzona symetria warg.

U niektórych pacjentów występuje nawracający stan zapalny dziąseł. W tej sytuacji leczenie gummy smile jest wskazane, gdyż schorzenia dziąseł prowadzą do nieodwracalnych zmian zanikowych przyzębia.

Jakie są przyczyny powstawania uśmiechu dziąsłowego?

Przyczyny uśmiechu dziąsłowego to przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Mogą to być też cechy nabyte. Wymieniamy poniżej najczęstsze podłoża gummy smile:

  • opóźnione wyrzynanie zębów,
  • mała objętość górnej wargi,
  • nadmierny wzrost kości szczęki,
  • wady zgryzu,
  • nadreaktywność mięśni mimicznych.

Te problemy wymagają różnych interwencji lekarskich — jeśli uśmiech dziąsłowy wynika z wady zgryzu, konieczne może być założenie aparatu ortodontycznego. Jeśli jednak jest to problem wynikający z nadreaktywności mięśni, lepiej sprawdzi się metoda ograniczenia funkcji mięśni za pomocą toksyny botulinowej.

Sposoby na pozbycie się gummy smile

Metody leczenia gummy smile dostosowuje się do potrzeb pacjenta. Pierwszym etapem jest diagnostyka — wywiad lekarski, zdjęcia RTG, badanie wewnątrzustne lub inne metody stosowane przez lekarza. Po ustaleniu przyczyny uśmiechu dziąsłowego dobiera się odpowiedni sposób leczenia. Sprawdź, jak pozbyć się gummy smile.

  • Leczenie ortodontyczne

Leczenie uśmiechu dziąsłowego aparatem ortodontycznym to podstawowa metoda, ponieważ gummy smile jest bardzo często wynikiem wad zgryzu. W klinice N•100 stosujemy systemy nakładkowe. To duży atut dla dorosłych pacjentów, choć mogą być z powodzeniem wykorzystane także u dzieci, a nawet u seniorów. Aparat ortodontyczny nakładkowy jest praktycznie niewidoczny. Nosi się go przez około 22-23 godziny dziennie i zdejmuje tylko na czas posiłków oraz szczotkowania zębów. W zależności od systemu pacjent co tydzień lub dwa wymienia zestaw nakładek na kolejny. Atutem tej metody jest niska inwazyjność, wysoki komfort pacjenta, łatwiejsze utrzymanie higieny jamy ustnej.

  • Toksyna botulinowa (botoks)

Leczenie uśmiechu dziąsłowego botoksem stosuje się u pacjentów, u których problem wynika z nadreaktywności mięśni ruszających górną wargą. Preparat działa poprzez miejscowe porażenie nerwów odpowiedzialnych za nadmierne napięcie. W kolejnych dniach od zabiegu następuje stopniowe zahamowanie skurczu mięśni. Dolegliwości bólowe po procedurze są minimalne. Prawidłowo aplikowana toksyna botulinowa utrzymuje działanie przez 3-6 miesięcy, po tym okresie zabieg należy powtórzyć, by nastąpiło ponowne rozluźnienie mięśni. Przeciwwskazania to m.in. nieunormowana cukrzyca, choroby nowotworowe, aktywna opryszczka, epilepsja, ciąża i karmienie piersią.

  • Chirurgiczne leczenie uśmiechu dziąsłowego

Jeśli w walce z gummy smile leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, można zastosować metody chirurgiczne. Chirurgiczna korekta uśmiechu dziąsłowego jest inwazyjna i stosowana przede wszystkim u dorosłych, którzy nie mogą zdecydować się na leczenie ortodontyczne. W tym wypadku przeprowadza się plastykę dziąseł, czyli ich skrócenie.

Przed procedurą wykonuje się higienizację jamy ustnej, czyli usunięcie kamienia nazębnego i dokładne oczyszczenie powierzchni zębów. Konieczne są badania wstępne i obszerny wywiad. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Stosuje się m.in. laser ograniczający późniejszy ból, zapewniający wysoką precyzję ruchu i zmniejszający krwawienie. Celem jest wydłużenie koron klinicznych zębów i zmniejszenie ilości pokazywanych tkanek dziąsła w uśmiechu. Proces gojenia trwa do kilku tygodni.

Jak długo trwa leczenie uśmiechu dziąsłowego?

Jeśli uśmiech dziąsłowy wynika z wad zgryzu, proces leczenia może trwać nawet do 2 lat. Po tym czasie nosi się także aparat retencyjny.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego z pomocą toksyny botulinowej trwa błyskawicznie — wykonuje się szybką serię zastrzyków aplikowanych nad górną wargę. Trwa to nie więcej niż 15 minut. Przy tym należy zaznaczyć, że efekt nie jest długotrwały.

Jeśli uśmiech dziąsłowy jest niemożliwy do skorygowania aparatem lub przez toksynę botulinową, stosuje się leczenie chirurgiczne, często połączone z leczeniem protetyczno- estetycznym.

Jakie są koszty leczenia uśmiechu dziąsłowego?

Zastosowanie toksyny botulinowej to koszt około 500-1000 złotych. Jeśli chcemy usunąć uśmiech dziąsłowy chirurgicznie, należy liczyć się z wydatkiem na poziomie 4000 złotych. Trudno jest oszacować koszt leczenia ortodontycznego. Zachęcamy do konsultacji u ortodonty w celu przedstawienia wyceny i strategii leczenia.

Podsumowanie

Uśmiech dziąsłowy, który wielu pacjentów skłania do ograniczenia mimiki, nie musi być wyrokiem na całe życie. Można skutecznie leczyć lub maskować ten defekt, by odzyskać komfort w kontaktach międzyludzkich. W N•100 Stomatologia stosujemy zróżnicowane metody leczenia gummy smile, podążając za osiągnięciami w świecie stomatologii. Zachęcamy do rejestracji na wizyty.

X
Oceń nas
N•100 Stomatologia Lublin - Google N•100 Stomatologia Lublin - Facebook N•100 Stomatologia Lublin - Instagram N•100 Stomatologia Lublin - Znany Lekarz