Digital Smile Design – Cyfrowe projektowanie uśmiechu

Pod skrótem DSD kryje się Digital Smile Design — cyfrowe projektowanie uśmiechu. Wykorzystanie innowacyjnych metod pozwala jeszcze przed rozpoczęciem leczenia — ortodontycznego, estetycznego lub protetycznego — określić, jakie będą jego rezultaty.

Co to jest Digital Smile Design?

Digital Smile Design (DSD) to nowa procedura zyskująca coraz większą popularność. Jej zadaniem jest określić, co pacjent wyobraża sobie jako piękny uśmiech. Przeprowadzenie tego etapu diagnostyki przed rozpoczęciem leczeniem pozwala przewidzieć jego efekty. Metodę DSD opracował Christian Coachman, lekarz stomatolog, zwracający uwagę na holistyczne podejście do pacjenta.

W jakim celu stosuje się cyfrowe projektowanie uśmiechu?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu ma szansę stać się standardem w stomatologii. Określa, jaki będzie efekt po zakończeniu leczenia — ortodontycznego, protetycznego czy estetycznego — a może wszystkich zarazem. Może także wybiec w przyszłość, co ma znaczenie w pracy z małym pacjentem. DSD pozwala określić, czy wygląd uśmiechu po przejściu przez cały proces leczenia będzie satysfakcjonować pacjenta. Pamiętajmy, że piękny uśmiech dla każdego pacjenta znaczy coś nieco innego. Musi też dobrze korespondować z jego psychicznymi cechami i mimiką twarzy.

Zalety DSD – cyfrowego projektowania uśmiechu

Ta filozofia pracy ułatwia proces leczenia. Dodaje pacjentowi odwagi i motywacji do jego przeprowadzenia.

  • Pacjent może określić swój pożądany efekt, tak by nowy uśmiech był dla niego w pełni satysfakcjonujący.
  • Metoda cyfrowego projektowania uśmiechu pozwala przewidzieć, jak nowy uśmiech będzie wyglądał u danego pacjenta wraz z procesami starzenia. To ważne przy pracy z dziećmi.
  • Pacjent może określić swoje oczekiwania odnośnie nowego uśmiechu. Jeśli wizualizacja lub przymiarki go rozczarują, można przygotować je ponownie.
  • Projektowanie idealnego uśmiechu ma znaczenie zwłaszcza przy zabiegach wyraźnie ingerujących w tkanki — leczeniu ortodontycznym lub protetycznym- koronach czy licówkach.
  • Uzyskana wizualizacja jest czytelna i przejrzysta. Pozwala jasno określić, jak uśmiech będzie się prezentował i jakich metod to wymaga.

Dzięki metodzie cyfrowego projektowania uśmiechu można sprawnie opracować plan leczenia. Po jego zakończeniu pacjent będzie mógł odzyskać pewność siebie dzięki osiągnięciu wymarzonego nowego uśmiechu.

Etapy Digital Smile Design

Rozmowa z pacjentem, badanie jamy ustnej i zębów oraz analiza mimiki pozwalają opracować plan leczenia, dzięki któremu pacjent będzie zadowolony ze swojego uśmiechu. DSD wymaga jednak kilku etapów: konsultacji, projektowania i przymiarek.

  • Konsultacja

Podczas pierwszej wizyty wykonuje się niezbędne zdjęcia — wewnątrzustne, fotograficzne, często cefalometryczne, tomograficzne lub RTG — w zależności od konkretnego przypadku. Nagrywa się także film z ekspresją. Lekarz odbywa z pacjentem wnikliwy wywiad. Ogląda zęby pacjenta, obserwuje jego mimikę i symetrię twarzy, rozmawia o oczekiwaniach co do pięknego uśmiechu. Pobiera się też skan optyczny lub wycisk.

Badania obejmują trzy obszary: makro-estetyka (badania twarzy pacjenta), mini-estetyka (badania zewnętrznego rejonu ust) oraz mikro-estetyka (stan uzębienia i jamy ustnej). Lekarz analizuje zależności pomiędzy tymi strefami, przygląda się mimice i całej twarzy.

Dzięki temu może określić, jak uzębienie i uśmiech po zakończeniu leczenia będzie korespondować z rysami twarzy i mimiką. Można usunąć przebarwienia, wybielić zęby, usunąć przerwy, uzupełnić braki, zmienić długość, wielkość i ustawienie zębów, skorygować linię uśmiechu.

Wstępną wizualizację można często zobaczyć już podczas pierwszego spotkania. Pacjent może konsultować projekt na ekranie komputera. Jeśli pierwsza wizualizacja nowego uśmiechu nie będzie go satysfakcjonować, wprowadza się poprawki i przygotowuje następną. Szczegółowy wywiad jest bardzo ważny.

  • Projektowanie uśmiechu

Następnym etapem jest stworzenie dokładnych wizualizacji. Jej realnym efektem jest wykonany przez technika dentystycznego wax-up diagnostyczny. W praktyce jest to trójwymiarowy model — projekt przedstawiający, jak będą wyglądać „nowe zęby” pacjenta. Wykonanie jego zleca się pracowni protetycznej. Jest opracowany na podstawie skanu lub wycisku zębów pacjenta. Dzięki temu będzie mógł go przymierzyć. Lekarz stomatolog już na tym etapie określa wstępnie, jakie zabiegi z poszczególnych dziedzin stomatologii będą niezbędne, by praca mogła być wykonana i spełniła oczekiwania pacjenta.

  • Przymiarka

Przymiarka to nałożenie wax-upu na zęby- tzw. mock-up. Można określić, czy uzyskany efekt będzie pasować pacjentowi do jego mimiki i ekspresji. Lekarz fotografuje pacjenta i nagrywa krótki film. Jeśli pacjenta satysfakcjonuje przyszły uśmiechu, w tym momencie przygotowuje się plan leczenia. Jeśli nie, można zlecić korektę i wtedy opracować strategię.

Leczenie może być specjalistyczne lub kompleksowe. By w pełni cieszyć się nowym uśmiechem, konieczne mogą być takie procedury jak leczenie ortodontyczne (nakładkowe lub aparatem stałym), ekstrakcje zębów (przed leczeniem ortodontycznym), wybielanie lub zastosowanie licówek, koron protetycznych bądź bondingu. Każdą z tych procedur poprzedza wyleczenie ewentualnych zmian próchnicowych oraz chorób przyzębia.

Komu polecamy skorzystanie z Digital Smile Design?

Digital Smile Design to propozycja dla każdego pacjenta przed podjęciem leczenia. W szczególności kierujemy ją do osób, którym brak pewności siebie, których stan zębów powoduje kompleksy i którym zależy na tym, by ich oczekiwania były całkowicie spełnione. Takie rozwiązanie jest ważne dla osób, dla których liczy się piękny uśmiech, niekoniecznie sztuczny Hollywoodzki, ale naturalny i estetyczny. Powinien współgrać z ich osobowością i ekspresją.

Ile kosztuje Digital Smile Design?

Cena projektowania nowego uśmiechu to około tysiąca złotych. Zależy także od zastosowanych metod diagnostycznych oraz ewentualnych poprawek.

Czy Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu jest bezpieczne dla pacjentów?

Tak, cyfrowe projektowanie uśmiechu jest procedurą bezpieczną i nieinwazyjną. Stosuje się sprawdzone metody diagnostyczne. Jedynie w niektórych przypadkach nie można ich zastosować — na przykład u kobiet w ciąży nie wykonuje się zdjęć rentgenowskich. W większości przypadków są to jednak przeciwwskazania tymczasowe.

Jak długo trwa proces Cyfrowego Projektowania Uśmiechu?

Wizyta konsultacyjna trwa około godziny. Przygotowanie wax-up może zająć do kilku tygodni.

Jakie technologie są wykorzystywane w Cyfrowym Projektowaniu Uśmiechu?

W naszej klinice korzystamy z jednej strony z wnikliwych metod diagnostycznych, z drugiej — ze specjalistycznego sprzętu i oprogramowania. Wykorzystuje się skanery optyczne, szablony i programy, niejednokrotnie bazujące na sztucznej inteligencji, która jednak zawsze wymaga kontroli i moderowania przez lekarza specjalistę.

Oceń nas