Wybielanie zębów u dentysty – jak to działa?

Wybielanie zębów jest jednym z najchętniej stosowanych zabiegów stomatologii estetycznej, czyli specjalizacji zajmującej się estetyką uśmiechu. Wykonywane przez dentystę jest całkowicie bezpieczne. Dodatkowo pacjenci mogą wybrać metodę gabinetową bądź zastosować specjalistyczne środki w domu.

Czym jest wybielanie zębów?

Wybielanie pozwala rozjaśnić powierzchnię zębów. Zawsze poprzedza je zabieg higienizacji- profesjonalnego oczyszczenia zębów z wszelkich przebarwień na powierzchni. W efekcie można zaobserwować poprawę koloru o kilka odcieni. Jest metodą stosowaną w maskowaniu zróżnicowanych przebarwień, wynikających z diety, trybu życia, chorób, przyjmowanych leków, palenia czy nieodpowiedniej higieny.

Jak działa wybielanie zębów?

Wybielanie to w praktyce dwie metody: metoda gabinetowa – przy użyciu wybielających środków chemicznych i lampy będącej akceleratorem procesu wybielania, oraz – metoda ,,nakładkowa”, której przyjrzymy się później. Obie wykorzystują żel wybielający, który wchodzi w reakcję ze strukturą zęba. W metodzie lampowej dodatkowo światło przyspiesza ten proces — utlenianie zachodzi błyskawicznie, dzięki czemu efekt jest natychmiastowy. Po procedurze zęby przejściowo są bardziej podatne na czynniki zewnętrzne, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej i „białej diecie”.

Zalety wybielania zębów

Czy warto wybielać zęby? Sprawdź najważniejsze zalety tego zabiegu.

  • Po wykluczeniu przeciwwskazań, takich jak nadwrażliwość zębów, ogólne osłabienie organizmu czy choroby przyzębia, jest całkowicie bezpieczne.
  • Pozwala uzyskać białe zęby, niwelując kompleks pacjenta.
  • W znacznym stopniu poprawia estetykę uśmiechu, ułatwiając kontakty międzyludzkie.

Dostępne dziś metody pozwalają uzyskać świetne rezultaty, dlatego zabieg jest niezwykle popularny.

Jakimi metodami można wybielać zęby?

Stosuje się zasadniczo dwie metody: wybielanie lampowe w gabinecie oraz nakładkowe. Nie należy mylić nakładek z produktami ogólnodostępnymi takimi jak paski wybielające czy pasty o działaniu wybielającym. Środki wybielające w tych produktach występują w tak znikomych stężeniach i ilościach, że efekty wybielające mogą być żadne, niewielkie lub krótkotrwałe…

  • Wybielanie zębów lampą

Wybielanie lampowe pozwala uzyskać natychmiastowe rezultaty. Zabieg trwa około 1,5 godziny. W tym czasie zęby pacjenta są kilkukrotnie smarowane żelem wybielającym, zawierającym takie składniki jak nadtlenek wodoru. Po każdej aplikacji następuje naświetlanie trwające około 10 minut. Lampa zwiększa szybkość i głębokość przechodzenia preparatu przez szkliwo. Utlenianie odbywa się w środku struktury zęba. Efekty widoczne są od razu. Lampa to zazwyczaj światło LED. Laserowe wybielanie zębów jest alternatywą — wykorzystuje światło laserowe, które także zapewnia śnieżnobiały uśmiech.

  • Wybielanie nakładkowe

Metoda nakładkowa obejmuje dwie wizyty stomatologiczne. Podczas pierwszej lekarz ogląda stan uzębienia pacjenta, przeprowadza wywiad, oczyszcza zęby z zewnętrznych przebarwień, wyklucza przeciwwskazania i pobiera wyciski do wykonania nakładek. Na drugiej wizycie pacjent otrzymuje nakładki dostosowane do uzębienia. Są wykonane z miękkiego, przezroczystego, elastycznego tworzywa sztucznego. Dzięki temu doskonale się dopasowują i są komfortowe podczas użytkowania. Pacjent otrzymuje także specjalistyczny środek. W domu wystarczy dokładnie umyć zęby przed i po zdjęciu nakładek. Nakładki wypełnia się preparatem punktowo- czas użytkowania nakładek to najczęściej 7-14 dni w trybie nocnym. Przez okres wybielania obowiązuje zasada białej diety. Efekt wybielania można ocenić po 2-4 tygodniach.

Etapy wybielania zębów

Wnikliwa diagnostyka i dokładne oczyszczenie zębów przed procedurą są bardzo istotne. Wybielanie musi obejmować te etapy. Trzeci to sam zabieg — w domu lub w gabinecie.

  • Wywiad lekarski

Pierwszym krokiem jest wywiad lekarski i badanie jamy ustnej. Lekarz przygląda się powierzchni zębów i ocenia, czy nie ma na nich zmian próchnicowych. Sprawdza dziąsła i przyzębie, ponieważ schorzenia dziąseł — rzutujące zresztą na całą jamę ustną — mogą spowodować silny ból podczas wybielania i prowadzą do nadwrażliwości zębów. Wyklucza przeciwwskazania i wspólnie z pacjentem wybiera najlepszą metodę.

  • Skaling i piaskowanie

Skaling i piaskowanie to profesjonalna higienizacja. Oba zabiegi usuwają osad nazębny i kamień nazębny, by umożliwić równomierne rozjaśnienie powierzchni zębów. Są niezbędne przed rozpoczęciem wybielania zębów. Pamiętajmy, że obecność kamienia nazębnego prowadzi do schorzeń przyzębia, które są przeciwwskazaniem dla leczenia.

  • Właściwe wybielanie zębów

W tym etapie stosuje się przywołane wcześniej metody. Lekarz dentysta wyjaśnia, na czym polega wybielanie zębów daną metodą. W przypadku wybielania lampowego lub laserowego zabieg przeprowadza się na jednej wizycie. Z kolei w razie wyboru nakładek pacjent otrzymuje niezbędne produkty i instrukcję ich użytkowania do domu i zgłasza się na wizytę kontrolną.

Wskazania do wybielania zębów:

  • przebarwienia po spożywanych pokarmach i paleniu papierosów,
  • przebarwienia powstałe na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej — po zakończonym leczeniu stomatologicznym ewentualnych zmian próchnicowych,
  • przebarwienia po stosowanych lekach (z wyjątkiem tetracyklin),
  • zęby martwe,
  • złe samopoczucie pacjenta ze względu na estetykę uśmiechu.

Przeciwwskazania do wybielania zębów:

  • paradontoza i inne choroby przyzębia,
  • afty, owrzodzenia, opryszczka,
  • próchnica,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • odsłonięte korzenie zębowe,
  • nadwrażliwość zębów,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • alergie,
  • zabiegi chirurgiczne w ostatnim czasie,
  • noszenie aparatu ortodontycznego,
  • osłabienie układu odpornościowego,
  • stan zapalny w jamie ustnej,
  • choroby nowotworowe,
  • epilepsja,
  • cukrzyca.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Cena zależy od wybranej metody i środków użytych do wybielania zębów. Na koszt procedury wpływa częściowo region oraz renoma gabinetu stomatologicznego. Pamiętajmy, by przed zabiegiem wybielania zapoznać się z kwalifikacjami lekarzy, by mieć pewność, że uzyskamy satysfakcjonujące efekty.

Jakie są zalecenia po wybielaniu zębów?

Po wybielaniu zębów należy unikać czynników, które mogłyby spowodować ponowne pogorszenie ich estetyki. Należy wyeliminować cukry (można zastąpić ksylitolem) oraz kwasy (w tym cytrusy). Wykluczone są buraki, jagody, barszcz, marchew, soki, jagody, sos sojowy. Ważne jest unikanie palenia papierosów oraz spożywania napojów barwiących (kawy, herbaty, czerwonego wina). Większość z w/w przeciwskazań mają charakter przejściowy i należy się do nich stosować do okresu stabilizacji barwy tj. do 2/3 tygodni po wybielaniu.

Czy wybielanie zębów u dentysty jest bezpieczne?

Przed rozpoczęciem procedury lekarz przeprowadza wnikliwy wywiad. Konsultacja wyklucza przeciwwskazania do wybielania zębów. Metody stosowane w gabinetach lub nakładki zabierane do domu są zupełnie bezpieczne. Ważne jest także stosowanie się do zaleceń stomatologa po zabiegu.

Dlaczego zęby ciemnieją?

Czynniki wpływające na ciemnienie zębów to: palenie papierosów, spożywanie dużych ilości kawy, herbaty i wina, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, stosowanie niektórych leków (zwłaszcza antybiotyków z grupy tetracyklin). Może być konieczne także wybielanie martwych zębów, czyli po leczeniu endodontycznym — z upływem czasu mają tendencję do przebarwiania się.

Ile sesji jest zwykle potrzebnych do osiągnięcia pożądanego efektu?

To, ile sesji będzie potrzebnych, by uzyskać idealny efekt, różni się pośród poszczególnych metod wybielania zębów jak i u różnych Pacjentów. Nakładki nosi się przez 1-3 tygodnie. Wybielanie lampą i laserowe wykonuje się na 1-2 wizytach.

Jak często można powtarzać zabieg wybielania zębów?

Trwałość wybielania zębów jest sprawą indywidualną i zależy od nawyków żywieniowych, średnio to 1-2 lata. W zależności od potrzeb i wybielanie lampą i wybielanie nakładkowe można powtórzyć.

Czy wybielanie zębów może uszkodzić szkliwo?

Pacjenci często zastanawiają się, czy wybielanie zębów niszczy szkliwo. W praktyce zabiegi stosowane w gabinecie stomatologicznym lub w warunkach domowych po odpowiednich konsultacjach i diagnostyce jest całkowicie bezpieczne.

Ryzykowne jest wybielanie zębów węglem aktywnym z pokruszonych tabletek, sodą, octem czy kwasem cytrynowym. Te domowe metody przechodzą już na szczęście do lamusa.

Czy wybielanie zębów jest skuteczne dla wszystkich rodzajów przebarwień?

Wybielanie zębów jest skuteczne dla zróżnicowanych przebarwień, ale nie dla wszystkich. Kolor zębów może być uwarunkowany genetycznie. U pacjentów z naturalnie żółtymi zębami efekty wykonania zabiegu mogą być niewidoczne i zdecydowanie niesatysfakcjonujące. Wybielanie zębów przebarwionych z powodu przyjmowanych pokarmów i napojów, palenia lub nieodpowiedniej higieny przynosi dobre rezultaty. Można wybielić zęby po przyjmowanych lekach, jednak przebarwienia powstałe na skutek stosowania tetracyklin są niemożliwe do usunięcia. Dodatkowo wybielić można jedynie zęby naturalne. Składniki aktywne nie wchodzą w reakcję z materiałami tworzącymi wypełnienia i odbudowy protetyczne. Jeśli chcemy uzyskać śnieżnobiałe zęby i piękny uśmiech, często konieczna jest wymiana wypełnień i prac protetycznych.

Oceń nas