Ceny implantów zębowych – od czego zależy koszt?

Ceny implantów zębowych są zróżnicowane, dlatego warto się dowiedzieć zawczasu, jakie mamy dostępne możliwości. Przypomnijmy, że implanty zębowe to w praktyce śruby zintegrowane z kością, na których montuje się odpowiednio dobrane korony lub mosty. Współczesna stomatologia pozwala w ten sposób świetnie uzupełnić wszelkie braki zębowe.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe stanowią śrubę z tytanu lub cyrkonu. Te metale są nierozpoznawalne przez organizm jako ciała obce. Znakomicie zastępują uzębienie pacjenta — implanty tytanowe lub cyrkonowe są biozgodne (biokompatybilne), co oznacza, że z czasem zostają obrośnięte przez kość szczęki lub żuchwy.

Implanty zębów stosuje się w różnych przypadkach. Wszczepienie implantu jest odpowiedzią na braki wynikające z ekstrakcji, utraty zębów na skutek urazów, niewłaściwej higieny jamy ustnej bądź genetycznie uwarunkowanego braku zawiązków zębów.

Zabieg składa się z kilku etapów, które poprzedza się wnikliwą diagnostyką, w skład której wchodzi między innymi tomografia 3D. Ustala się wówczas plan leczenia. Procedura założenia implantu następuje zwykle na drugiej wizycie. Później konieczna jest kontrola w gabinecie stomatologicznym.

Gdy implanty zęba jest już zespolony z kością, co może wymagać kilku miesięcy (od 3 do 8), należy go odsłonić. W tym celu montuje się śrubę gojącą kształtującą dziąsło nad implantem. Odpowiednio uformowana tkanka miękka pozwala poprawnie przymocować koronę protetyczną i wpływa na jej wygląd.

Po około dwóch tygodniach wygajania tkanek miękkich pobiera się skan lub wyciski i zleca wykonanie korony pracowni protetycznej. Otrzymaną odbudowę protetyczną montujemy na wgojonym implancie i jest ona gotowa do codziennego użytkowania.

Implanty stomatologiczne można zamontować w wielu przypadkach, ale są także przeciwwskazania — nowotwory, bruksizm, osteoporoza, choroby przyzębia i jamy ustnej. Leczenie implantologiczne poprzedzane jest zawsze dokładną konsultacją, która określa czy u danego pacjenta można zastosować takie rozwiązanie.

Od czego zależy ostateczna cena implantów zębowych?

To, ile kosztuje wstawienie sztucznego zęba w formie implantu stomatologicznego, zależy od szeregu czynników:

  • czy pacjent ma choroby jamy ustnej i jakie,
  • czy są potrzebne ingerencje chirurgiczne w postaci regeneracji kości i tkanek miękkich,
  • jakie doświadczenie ma dany gabinet stomatologiczny,
  • rodzaj implantu, jego materiał,
  • rodzaj zastosowanej odbudowy protetycznej.

Ceny wahają się od 1800 złotych za implant zęba do nawet 4000 złotych. Do tego dochodzi koszt całej procedury. Po wszczepieniu implantu konieczny jest montaż śruby, łącznika i odbudowy, co oznacza kolejne koszty. Każda konsultacja implantologiczna jest osobno płatna. Całkowity koszt zwykle zamyka się w kwocie 5-8 tysięcy złotych. Cena jest wyższa u osób, które wymagają odbudowy wielu zębów — zwykle na dwóch lub czterech implantach. Można też zastosować implanty całej szczęki — średnia cena to około 30 tysięcy złotych.

Wycena każdej pracy protetycznej wspartej na implantach jest bardzo indywidualna i nie ma dwóch takich samych rozwiązań (zależna jest od rodzaju i liczby implantów, kosztów ewentualnych regeneracji kości, rodzaju i materiału zaplanowanej odbudowy protetycznej…).

Całkowity koszt takiego leczenia ustalany jest na konsultacji implantoprotetycznej.

  • Leczenie schorzeń

Zanim zamontuje się implant stomatologiczny, konieczne jest wyleczenie wszystkich schorzeń zębów i tkanek miękkich. Leczy się próchnicę i usuwa kamień nazębny. Po wyleczeniu schorzeń można wybielić zęby, jeśli w planie jest wykonanie ostatecznej odbudowy protetycznej w jaśniejszym kolorze.

  • Leczenie chirurgiczne

Dodatkowym elementem leczenia implantologicznego mogą być zabiegi z zakresu regeneracji tkanki kostnej lub podnoszenia dna zatoki szczękowej. Procedury odbudowy kości wykorzystywane są wtedy, gdy kość szczęki lub żuchwy uległa już atrofii. Konieczność przeprowadzenia zachodzi w szczególności u pacjentów, u których uzupełnienie braków następuje po długim czasie od utraty lub ekstrakcji zęba. Część chirurgiczna może generować wówczas dodatkowo wysokie koszty.

  • Wybór gabinetu stomatologicznego

Ile kosztuje implant zęba? To jedna z droższych procedur, jednak pozwala na długoterminowe efekty. Cena zależy między innymi od doświadczenia stomatologa. Zalecamy korzystanie z usług specjalistów z dziedziny implantologii oraz implantoprotetyki. Gabinety stomatologiczne proponują różne ceny, w dużym stopniu uzależnione od jakości zastosowanych procedur i materiałów.

  • Dobór rozwiązania

Stosuje się implanty zębowe z tytanu lub tlenku cyrkonu. Dodatkowo stosuje się kilkanaście systemów implantologicznych, które różnią się i cenami, i możliwością zastosowania potem rozwiązań protetycznych.

Procedura wszczepienia implantu także może przebiegać według różnego scenariuszu. Można zastosować między innymi implantacje z użyciem szablonu chirurgicznego lub nawigowane komputerowo, implantacje natychmiastowe po ekstrakcji zęba lub odroczone, po okresie gojenia wyrostka zębodołowego. Dobór optymalnego rozwiązania następuję podczas konsultacji.

Rodzaje implantów zębowych

To, ile kosztuje implant zęba, zależy m.in. od zastosowanego metalu.

  • Implant tytanowy charakteryzuje znakomita biozgodność i stabilność. Ma jednak kolor, który przy defektach dziąseł może negatywnie wpływać na odbiór uśmiechu. Dodatkowo niektórych pacjentów uczula. Plan leczenia musi obejmować upewnienie się, że pacjent nie ma uczulenia na składniki stopu tytanu.
  • Implant cyrkonowy ma właściwości takie jak tytanowy — jest w pełni biozgodny i stabilny. Jednocześnie jego kolor lepiej imituje barwę zębów. To też alternatywa dla alergików.

Dodatkowo implanty zębów dzielimy pod względem procedury:

  • implanty jednofazowe — w tym wypadku wszczepienie implantu odbywa się na jednej wizycie, cześć chirurgiczna (ta w kości) i protetyczna widoczna w jamie ustnej stanowią całość. Ingerencja jest ograniczona do jednego zabiegu chirurgicznego, a rezultaty — szybsze – jednak ze względu na ograniczenia estetyczne obecnie rzadko stosowane
  • implanty dwufazowe — procedura jest rozłożona na kilka wizyt, część chirurgiczna i protetyczna rozłożona w czasie. Umożliwia uzyskanie lepszych efektów estetycznych.

Dobór rozwiązania zależy od preferencji i możliwości u danego pacjenta. Pamiętajmy, że na implantach mocuje się korony, które także różnią się jakością, estetyką i ceną.

Jakie są ceny implantów zębowych

Sprawdź ceny implantów zębowych w naszej klinice. Pamiętaj, że założenie implantów to kilka kroków, których koszt się sumuje.

Choć może się to wydawać sporą kwotą, rozwiązanie jest długotrwałe. Prawidłowe założenie implantu i odpowiednia dbałość o niego pozwala na uzyskanie znakomitego efektu na wiele lat, nawet dożywotnio. Przewidywalność takiej procedury jest wielokrotnie większa niż inwestowanie w wątpliwej jakości i mocno zniszczone zęby własne.

Implanty zębów na NFZ

Niestety, nie ma możliwości założenia implantu na NFZ. Nie są refundowane. Zdarzają się akcje skierowane zwykle do seniorów lub osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, jednak należą do rzadkości.

Implanty zębowe w naszej klinice

Implanty zębowe to efekt na długie lata, często na całe życie. Implant przywraca pełną funkcjonalność uzębienia i oferuje wspaniałą estetykę. Jest wygodniejszy niż inne rozwiązania protetyczne, także dla większej liczby zębów. W naszej klinice zebraliśmy zespół protetyków i implantologów. Możemy przeprowadzić leczenie w całości — od diagnostyki radiologicznej, przygotowania jamy ustnej i leczenia schorzeń, regeneracji kości i tkanek miękkich, implantacji aż po ostateczną odbudowę protetyczną. Zachęcamy do rejestracji w celu ustalenia terminu konsultacji implantologicznej.

Oceń nas