Bonding czy licówki – co wybrać? Czym się kierować?

Bonding czy licówki? To dwa ostatnio modne i chętnie stosowane sposoby maskowania niedoskonałości zębów. Ukrywają uszkodzenia mechaniczne, nieestetyczny kształt czy kolor zębów. Metody te jednak różnią się między sobą, a wybór optymalnej warto poprzedzić poznaniem obu rozwiązań.

Czym jest bonding (bezpośrednie licówki kompozytowe)?

Bonding zębów to licowanie zębów materiałem kompozytowym bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta. Dla uproszczenia będziemy stosować termin bonding. To jedna z procedur stomatologii estetycznej, pozwalająca zamaskować przebarwienia na powierzchni zębów oporne na wybielanie zębów. Maskuje także pęknięcia, wyszczerbienia, ukruszenia korony zęba, nieestetyczny kształt, niedorozwój szkliwa, zamaskuje diastemę.

Bonding wykorzystuje żywicę kompozytową. Nakłada się ją na uprzednio przygotowane w gabinecie stomatologicznym uzębienie. Po nałożeniu żywicy następuje naświetlenie odbudowy kompozytowej. W ten sposób utwardza się wykorzystany materiał. Korekta szlifowaniem i polerowaniem nadaje ostateczny kształt odbudowie.

Bonding zębów jest małoinwazyjny. Zwykle nie wymaga zastosowania znieczulenia. Efekty bondingu uzyskuje się w trakcie jednej wizyty. Procedura jest relatywnie niedroga – tańsza niż zastosowanie koron i mostów. Odbudowa zęba kompozytem daje dobry efekt na około 4-5 lat, potem wymaga korekty lub wymiany.

Czym są licówki?

Licówki to określenie na licówki porcelanowe bądź kompozytowe (wykonywane w laboratorium protetycznym). Struktura zębów musi tu być odpowiednio przygotowana. Rozwiązanie jest bardziej zaawansowane, bardziej estetyczne i sprawdza się także w przypadku poważnych defektów.

Wymaga usunięcia cienkiej warstwy szkliwa, co umożliwia najlepszą przyczepność. Płatki porcelanowe lub kompozytowe przykleja się do powierzchni zębów specjalnym światłoutwardzalnym cementem.

Porcelana – jest trwała, odporna na przebarwienia, ścieranie, prezentuje się bardzo naturalnie, imitując szkliwo zębów sąsiednich. Nie traci swoich właściwości mechanicznych z czasem i może służyć przez długi czas.

Zabieg odbudowy licówkami porcelanowymi pozwala zamaskować zróżnicowane defekty w strefie estetycznej. Zamaskuje zęby, które znacznie się od siebie różnią. Pomoże przy poważnych uszkodzeniach i pęknięciach, jak również w wyrównaniu niewielkich wad zgryzu (stłoczenia zębów, niedorozwoje kształtu koron)

Efekt końcowy często jest piorunujący. Utrzymuje się znacznie dłużej niż przy odbudowie metodą bondingu – służy nawet kilkanaście lub więcej lat.

Jakimi kryteriami się kierować w wyborze między bondingiem a licówkami?

Obie metody pozwalają na zamaskowanie defektów w sferze estetycznej zębów. Taka procedura odbudowy zęba skutecznie podnosi pewność siebie pacjenta i wpływa na komfort w kontaktach towarzyskich i zawodowych. Należy jednak poważnie przemyśleć decyzję pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem.

  • Żywotność i odwracalność

Bonding zębów dobrze maskuje zły stan zębów przy jednocześnie dość niskiej cenie. Efekt uzyskany z jego pomocą utrzymuje się jednak znacznie krócej niż w przypadku licówek porcelanowych – 4-5 lat względem lat kilkunastu. Jednocześnie jest odwracalny, gdyż w większości przypadków nie wymaga usuwania tkane zęba. Licówki wpływają na zęby, wymagają większej lub mniejszej ingerencji w tkanki twarde zęba. a po kilkunastu latach mogą wymagać wymiany.

  • Odporność

Wytrzymałość zastosowanych kompozytów decyduje o żywotności bondingu. Nawyki żywieniowe – spożywanie kawy, czerwonego wina, barwionej żywności, mogą powodować trwałe przebarwienia żywicy kompozytowej. Także twarda żywność i zabiegi higieniczne powodują ścieranie i matowienie powierzchni bondingu po pewnym czasie.

Atutem licówek jest znacznie wyższa wytrzymałość, trwałość kształtu i koloru, połysku i estetyki.

  • Dostępne możliwości

Bonding zębów nie ukryje wszystkich defektów – zwłaszcza tych bardzo poważnych. Nie jest w stanie ukryć dużych wad kształtu zębów. Wielokrotnie stosowany jest jaki wstępne leczenie estetyczne, przed decyzją o wykonaniu licówek ceramicznych.

Licówki oferują idealne dopasowanie – można je precyzyjnie zaprojektować. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane dają długotrwały śnieżnobiały uśmiech.

Bonding czy licówki – podobieństwa

Zastosowanie licówek lub bondingu ma dużo podobieństw. Z tego powodu gabinety dentystyczne często prowadzą oba zabiegi.

  • Zarówno bonding zębów, jaki licówki mają na celu maskowanie niedoskonałości uzębienia.
  • Oba wymagają wcześniejszego wyleczenia zębów. Przeciwwskazaniem są między innymi choroby dziąseł, niewyleczone zmiany próchnicze, bruksizm.
  • Zarówno bonding, jak i licówki świetnie wpływają na odbiór uśmiechu. Realnie zwiększają pewność siebie pacjenta.
  • Jednocześnie oba rozwiązania dla swojej trwałości wymagają utrzymywania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Warto zastosować specjalistyczną pastę do zębów, nici stomatologiczne i irygatory.

Jeśli chcesz sprawić, by Twoje zęby prezentowały się efektownie, te zabiegi mogą być bardzo pomocne. Jednakże są między nimi także znaczące różnice.

Bonding czy licówki – różnice

Sprawdź, czym się różnią te rozwiązania.

  • Bonding pozwala poprawić wygląd zębów już na jednej wizycie. W przypadku licówek porcelanowych konieczne jest ich wykonanie w laboratorium protetycznym, co nieco wydłuża procedurę.
  • W przypadku bondingu ingerencja w naturalną strukturę zęba jest minimalna. Licówki porcelanowe wymagają zazwyczaj większej ingerencji w tkanki zęba.
  • Bonding zębów oferuje dobre rezultaty, ale relatywnie krótkotrwałe – trwałość bondingu to około 3- 5 lat. Trwałość licówek ceramicznych to kilkanaście lat.
  • Atutem bondingu jest odwracalność zabiegu. Założenie licówek wiąże się z tym, że jeśli zaistnieje taka potrzeba muszą być wymienione na nowe licówki.
  • Bonding nie jest w stanie zamaskować dużych defektów. Plusem licówek jest ich tworzenie na wymiar zgodnie z preferencjami pacjenta. Stosuje się różne projekty, które przedstawi lekarz w gabinecie dentystycznym.
  • Materiał, z którego wykonuje się bonding jest mniej wytrzymały i podatny na przebarwienia. Z czasem staje się dość widoczny. Licówki porcelanowe są na to odporne, bardziej estetyczne i wytrzymałe.

Dobór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od preferencji i oczekiwań pacjenta, możliwości finansowych, jak również stanu wyjściowego uzębienia.

Bonding i licówki – porównanie

Bonding dla wielu pacjentów jest preferowanym rozwiązaniem ze względu na cenę. Licówki z kolei oferują długotrwały efekt. Przygotowaliśmy dla uproszczenia porównanie.

Bonding czy licówki - porównanie

Mamy nadzieję, że to porównanie rozwiewa wątpliwości.

Co lepsze bonding czy licówki?

Bonding wiąże się z niższym kosztem i krótszą procedurą. Nieznacznie ingeruje w zęby, jednak efekt utrzymuje się znacznie krócej. Licówki porcelanowe wymagają większej ingerencji, jednak dają lepsze rezultaty przy poważnych defektach i służą przez wiele lat. Zachęcamy do rozważenia tych atutów i wad z lekarzem w N•100 Stomatologia. Wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

Oceń nas