Rodzaje implantów zębowych – lista z opisem

Implanty stomatologiczne to nowoczesne, trwałe uzupełnienia, umożliwiające rozwiązanie problemu zarówno pojedynczych jak i rozległych braków zębowych, a nawet bezzębia. Implant jest rodzajem śruby, mocowanej na stałe w szczęce lub żuchwie pacjenta. Ze względu na wykorzystywane materiały (implanty tytanowe lub cyrkonowe) po kilku miesiącach następuje osteointegracja, czyli zespojenie wszczepu z tkanką kostną pacjenta. Implant zębowy nie jest rozpoznawany przez organizm jako ciało obce, co zapobiega odrzutom. Na implancie mocuje się korony lub mosty, możliwe jest także mocowanie na implantach wyjmowanych/ruchomych protez zębowych. Wszczepienie implantu przywraca funkcjonalność jamy ustnej i zapewnia wysoką trwałość — nawet na całe życie.

Czym różnią się między sobą implanty zębowe?

Na rynku można spotkać kilkanaście systemów implantologicznych. Dobór systemu zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz od jego preferencji. Implanty różnią się między sobą pod następującymi względami:

  • materiał — wykorzystuje się dwa rodzaje implantów: implanty tytanowe i ceramiczne, wykonane z tlenku cyrkonu,
  • fazowość — uzupełnienie protetyczne może być mocowane na implancie od razu lub po wygojeniu,
  • kształt i wielkość — dobór jest uzależniony od warunków kostnych i anatomicznych oraz miejsca, w którym ma być umieszczony implant,
  • czas użytkowania — implanty zębów czasowe (np. implanty ortodontyczne czy tymczasowe) i stałe.

Poniżej omawiamy poszczególne rodzaje implantów stomatologicznych i wskazujemy, w jakich przypadkach są stosowane.

Rodzaje implantów zębowych

Leczenie implantologiczne jest dostosowywane do oczekiwań pacjenta, jego anatomii oraz preferencji. Implanty dzielimy pod kątem materiału, fazowości, kształtu i wielkości oraz czasu użytkowania.

Dawniej rozróżnienie przebiegało także w lokalizacji implantu. Wyróżnia się implanty śródkostne, mocowane w kości i implanty podokostnowe, spoczywające na kości szczęki lub żuchwy pod tkanką dziąseł- obecnie rzadko stosowane.

W obecnych czasach najczęściej stosuje się implanty śródkostne, wprowadzane całkowicie w tkankę kostną.

Materiał: tytanowe i cyrkonowe

To dwa zasadnicze rodzaje implantów zębów, a różnica między nimi jest zasadniczo wizualna. Tytanowe wszczepy szybko integrują się z tkanką kostną pacjenta. Tytan jest bardzo dobrze tolerowany i zapewnia wysoką zgodność biologiczną, Daje dużą wytrzymałość i jego stopy są obecnie najczęściej stosowanym materiałem do produkcji implantów.

Jego wadą jest przede wszystkim srebrzysty kolor. Gdy dochodzi do obniżenia linii dziąseł na przykład na skutek wieku i pojawiającego się zapalenia dziąseł, efekt wizualny może się pogorszyć.

Implanty cyrkonowe są tak samo skuteczne w leczeniu implantologicznym, cena takich implantów jest jednak znacznie wyższa.  Proces osteointegracji następuje tak sprawnie, jak w przypadku implantów tytanowych. Tego rodzaju implanty stomatologiczne są bezpieczne dla alergików. Ich kolor jest zbliżony do naturalnego koloru zębów. Wpływa to na estetykę. Gdy pogarsza się stan dziąseł, implanty ceramiczne prezentują się lepiej niż ich tytanowe odpowiedniki.

Oba typy to powszechnie wykorzystywane implanty stomatologiczne, a dobór materiału zależy od preferencji pacjenta i ewentualnych alergii. Dodatkowo implanty cyrkonowe są droższe, co ma znaczenie podczas decyzji zwłaszcza w przypadku rozległych braków zębowych.

Naukowcy pracują obecnie nad zastosowaniem polimerów jako alternatywy dla tytanowych i ceramicznych implantów. Jak dotąd nie osiągają osteointegracji typowej dla powyższych materiałów, polimery nie są rozpoznawane przez tkankę kostną jako własne, przez co na razie tworzywa sztuczne pozostają w obszarze badań naukowych.

Fazowość: jednofazowe i dwufazowe

Fazowość określa, ilu wizyt w gabinecie dentystycznym potrzebujemy, by odzyskać funkcjonalność i estetykę naturalnych zębów. W praktyce: kiedy na implanty zębowe zostaną nałożone uzupełnienia protetyczne. Wyróżniamy implanty jednofazowe i dwufazowe.

W przypadku wszczepienia implantu jednofazowego celem jest zamocowanie od razu korony protetycznej lub mostu. To duże osiągnięcie w dziedzinie implantologii. Pacjent od razu, już po jednej wizycie może cieszyć się estetycznym uśmiechem i prawidłowym żuciem, gryzieniem i mową.

Proces gojenia może być jednak utrudniony. Kiedy pacjent wraz ze stomatologiem rozważa rodzaje implantów stomatologicznych, zapewne właśnie to rozwiązanie będzie dla niego najbardziej atrakcyjne, ale wielu lekarzy je odradza. Zbyt wczesne obciążenia implantu odbudową protetyczna może utrudnić osteintegrację i przyczynić się do utraty implantu.

Alternatywą są implanty dwufazowe — w tym wypadku potrzeba przynajmniej dwóch wizyt. To oznacza, że najpierw następuje procedura wszczepienia implantu i jego wgojenia w kość. Uzupełnienie protetyczne mocuje się później — nawet po kilku miesiącach. W tym wypadku mamy jednak do czynienia z niższym ryzykiem stanów zapalnych i odrzucenia- a skuteczność tego typu implantów sięga 99 procent.

Kształt, wielkość i pokrycie tkankowe

Na rynku spotyka się różne typy implantów stomatologicznych — o kształcie spirali, cylindra czy śruby. Implant imituje korzeń zęba i dobór jego kształtu jest związany z anatomią danego miejsca w szczęce lub żuchwie. Może też się zdarzyć, że ze względu na ustawienie korzeni zębów sąsiednich w luce pozostaje niewiele miejsca do ewentualnego ulokowania implantu. Najczęściej stosowane są implanty w kształcie śruby.

Stosuje się też implanty krótkie (dają stabilne podparcie zwłaszcza w trudnych przypadkach i u pacjentów w zaawansowanym wieku), mini implanty (w przypadku bardzo cienkiej kości lub stosowane w ortodoncji) implanty wąskie, implanty zygomatyczne (bardzo długie, stosowane najczęściej w całkowitym bezzębiu lub po zabiegach resekcyjnych kosci).

Dodatkowo implanty zębów dzielimy na implanty dwuczęściowe: składają się z implantu i łącznika i jednoczęściowych (direct): łącznik jest na stałe połączone z implantem.

Użytkowanie: czasowe i stałe

Implanty czasowe są stosowane głównie w ortodoncji — pozwalają skorygować zgryz. Jeśli celem jest uzupełnienie braku po usunięciu zęba lub jego utracie, stosuje się implanty stałe.

Wskazania do założenia implantów zębowych

  • pojedyncze braki zębowe,
  • liczne braki zębowe,
  • bezzębie.

Przeciwwskazania do założenia implantów zębowych

  • choroby nowotworowe,
  • cukrzyca (nieuregulowana),
  • AIDS,
  • choroby psychiczne, alkoholizm, narkomania,
  • niezakończony rozwój kości szczęki lub żuchwy,
  • przeciwwskazania względne: miejscowe stany zapalne w jamie ustnej, choroby przyzębia, przyjmowanie niektórych leków, bruksizm, niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej, zwyrodnienia i choroby stawu skroniowo-żuchwowego, wybrane choroby nerek i układu krążenia, zaburzenia układu krzepnięcia, osteoporoza.

Zakładanie implantu – etapy

Leczenie implantologiczne może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy — zależy to od doboru metody, anatomii (ilość i jakości kości) i predyspozycji pacjenta. Poniżej przedstawiamy etapy.

  • Wywiad lekarski i diagnostyka

Stomatolog przeprowadza wnikliwy wywiad lekarski. Określa stan uzębienia, stan kości szczęki lub żuchwy i higienę jamy ustnej. Wyklucza przeciwwskazania bezwzględne; jeśli u pacjenta zachodzą przeciwwskazania względne, zaleca konsultację z lekarzem prowadzącym. Wykonuje się badania zaproponowane przez lekarza, m.in. tomografię komputerową. Po ustaleniu warunków anatomicznych lekarz przedstawi pacjentowi dostępne możliwości. Następnym krokiem jest dobór rodzaju implantów, akceptacja planu leczenia i kosztorysu.

  • Dodatkowe zabiegi

Przygotowanie do zabiegu implantacji może być utrudnione u pacjentów, u których ekstrakcja bądź utrata zęba nastąpiła dawno. W takiej sytuacji mogło dojść do zmian zanikowych, uniemożliwiających prawidłowe wszczepienie implantu w jamie ustnej. W takich przypadkach konieczne wielokrotnie są zabiegi z zakresu regeneracji tkanki kostnej i tkanek miękkich.

  • Implantacja

Następnym krokiem jest implantacja. Lekarz wszczepia dany rodzaj implantu. Jeśli pacjent zdecyduje się na implant dwufazowy, po wprowadzeniu do kości implantu lekarz zaszywa ranę, implant jest niewidoczny. Mocowanie stałych uzupełnień protetycznych w takim wypadku nastąpi po wygojeniu implantu.

Jeśli pacjent wybierze implant jednofazowy, natychmiast mocuje się tymczasowe bądź docelowe uzupełnienie. Można wybrać pośród pojedynczych koron, mostów protetycznych czy ruchomej lub stałej protezy.

Od tego momentu implant zębowy ulega stopniowej integracji z kością. Proces kończy się po kilku miesiącach.

Czy zakładanie implantu jest bolesne?

Założenie implantu byłoby bolesne, dlatego wszystkie zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Opcjonalnie pacjent może sięgnąć także po sedację, która obniży stres podczas czasochłonnej procedury.

Ile kosztuje implant zęba w Lublinie?

Wszczepienie pojedynczego implantu to koszt od 3000 do 6000 złotych. Na cenę wpływa m.in. materiał (implanty tytanowe są tańsze niż cyrkonowe, także korony różnią się cenami) oraz konieczność przeprowadzenia dodatkowych zabiegów regeneracyjnych kości czy tkanek miękkich.

Czym kierować się w wyborze implantu?

Typowe implanty zębowe stosowane współcześnie oferują wysoką żywotność — przy prawidłowej higienie, wizytach kontrolnych i braku schorzeń ogólnoustrojowych mogą służyć pacjentowi przez całe życie. Warto przy tym poświęcić trochę czasu na omówienie z lekarzem dostępnych możliwości. To on najlepiej doradzi, jakie rozwiązanie pozwoli na sprawną osteointegrację.

Jeśli podczas leczenia będziemy przestrzegać zaleceń lekarskich, to niezależnie od tego, czy sięgniemy po implanty jednofazowe, czy dwufazowe i z jakiego materiału, uzyskamy dobrą estetykę i funkcjonalność taką, jaką mają naturalne zęby.

X
Oceń nas
N•100 Stomatologia Lublin - Google N•100 Stomatologia Lublin - Facebook N•100 Stomatologia Lublin - Instagram N•100 Stomatologia Lublin - Znany Lekarz