Chcesz umówić się na wizytę? Masz inne pytania? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 19:00.
Usuwanie zęba, zwane profesjonalnie ekstrakcją zęba, to często stosowana procedura w stomatologii. Może być niezbędne na skutek zmian chorobowych (infekcji miazgi, chorób przyzębia) czy wad zgryzu (przede wszystkim przed leczeniem ortodontycznym). Wykonuje się także ekstrakcje zębów mlecznych oraz zębów znacznie uszkodzonych urazem. Zaleca się usunięcie zębów mądrości zatrzymanych i częściowo zatrzymanych.
Ekstrakcje w przypadku zmian chorobowych pozwalają uwolnić pacjenta od dolegliwości bólowych. W innych wskazaniach zapobiegają rozwojowi wad zgryzu lub zmniejszają ryzyko uciążliwych stanów zapalnych. Zabieg wykonuje stomatolog, w razie potrzeby chirurg stomatologiczny, z wykorzystaniem specyficznych dla każdego zęba metod. Usuwanie zębów odbywa się w znieczuleniu miejscowym.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.
Sposób ekstrakcji różni się w zależności od zęba. Są jednak ogólne zasady i przebieg procedury. Ze względu na dolegliwości bólowe lekarz przed przystąpieniem do zabiegu aplikuje znieczulenie miejscowe – standardowe bądź komputerowe. Gdy środek znieczulający zacznie działać, lekarz może przeprowadzić ekstrakcję.
Pierwszym etapem jest nacięcie dziąsła i odseparowanie zęba od tkanek miękkich go otaczających. Lekarz zrywa więzadło okrężne. W kolejnym kroku doprowadza do zwichnięcia zęba z pomocą przyporządkowanych do niego ruchów i kleszczy. Wówczas ząb oddziela się od kości. Gdy jest dostatecznie rozchwiany, można go wyjąć z zębodołu. Zęby wielokorzeniowe dzieli się na mniejsze części.
W kolejnym kroku lekarz usuwa pozostałości zęba. Jeśli ekstrakcja następuje na skutek zmian chorobowych, niezbędne jest usunięcie zainfekowanych tkanek, w tym kości. W zależności od rodzaju zęba stosuje się tampon stomatologiczny lub zszywa ranę.
Prawidłowo przeprowadzona ekstrakcja ułatwia późniejszą rehabilitację protetyczną. Należy pamiętać, że nawet pojedyncze braki zębowe powodują niekorzystne procesy, takie jak przesuwanie zębów sąsiadujących i zanik kości, dlatego pacjent może skorzystać z implantacji bezpośrednio po zabiegu.
Koszty ekstrakcji różnią się w zależności od zęba i stosowanej techniki. Wpływ na cenę ma również stan zęba i okolicznych tkanek. Ekstrakcje zębów mlecznych są znacznie prostsze i mniej czasochłonne od ekstrakcji zębów stałych, a zwłaszcza zębów zatrzymanych. W przypadku zębów stałych cena waha się od 300 do 900 złotych. Podczas konsultacji lekarz przedstawi koszt zabiegu.
Pacjent powinien przestrzegać odpowiedniego przygotowania do procedury. W dniu zabiegu warto spożyć pożywny posiłek. Przed wizytą należy także dokładnie umyć zęby oraz zastosować nić dentystyczną. Można pić wodę, ale tylko niegazowaną.
Po zabiegu może utrzymywać się dyskomfort. Lekarz zdecyduje o wyborze leków przeciwbólowych i w razie potrzeby wystawi receptę na antybiotyk. Jeśli rana nie została zszyta, zabezpiecza ją skrzep, którego pacjent nie może drażnić językiem. Przez minimum 2 godziny należy powstrzymać się od spożywania posiłków i napojów, a także płukania ust. Można stosować zimne okłady. Działanie środka znieczulającego może utrzymywać się przez kilka godzin. W tym czasie należy uważać na ryzyko przypadkowego ugryzienia języka lub policzka oraz rozlewania płynów. Może utrzymywać się nieznaczne krwawienie.
Przez dobę od ekstrakcji należy spożywać zimne posiłki, na przykład lody, a unikać gorących, które mogłyby spowodować krwawienie. Pacjent nie może palić papierosów przez 2 dni – dym papierosowy sprzyja wystąpieniu bolesnego powikłania znanego jako suchy zębodół. Przez dobę od zabiegu należy unikać stosowania płukanek, później można stosować odkażające i ściągające płukanki na przykład z szałwii. Zaleca się powstrzymywanie od wysiłku fizycznego. Jeśli zastosowano szwy, ich zdjęcie następuje w 7-10 dniu po ekstrakcji.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.