Usuwanie kamienia nazębnego Lublin

Kamień nazębny to twarde, żółtawe złogi gromadzące się na powierzchni zęba. Mogą znajdować się zarówno nad, jak i pod dziąsłami i stanowią efekt mineralizacji płytki nazębnej. Regularne usuwanie kamienia nazębnego jest istotne w profilaktyce próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł. Taki zabieg określa się jako skaling. Może mieć formę pełnej higienizacji – z piaskowaniem i fluoryzacją.

Formowanie się kamienia nazębnego zaczyna się już po kilkudziesięciu godzinach od umycia zębów. Jest związane z niestosowaniem nici dentystycznej i nieodpowiednią techniką szczotkowania. Tymczasem kamień nazębny zawiera między innymi bakterie, związki mineralne, pozostałości spożywanych pokarmów. Sprzyja rozwojowi próchnicy i uciążliwych zapaleń dziąseł. Rozwiązaniem jest skaling – zaleca się wykonywanie go raz na pół roku.

Usuwanie kamienia nazębnego Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Etapy usuwania kamienia nazębnego

Zabieg usuwania kamienia nazębnego nie jest czasochłonny, jednak może się wydłużyć, gdy przybiera formę pełnej higienizacji z piaskowaniem i fluoryzacją. W takiej sytuacji może potrwać około godziny. Zastosowanie piaskowania i fluoryzacji zwiększa skuteczność zabiegu i zapobiega ponownemu odkładania się zmineralizowanej płytki. Pamiętajmy, że problemy z dziąsłami wynikające z kamienia nazębnego mogą prowadzić nawet do utraty zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego nie powinno być bolesne, choć może być nieprzyjemne. Można zastosować żel znieczulający. Jeśli kamienia jest dużo, a zwłaszcza jest zlokalizowany na zębach przednich lub pod dziąsłami, można skorzystać ze znieczulenia miejscowego – igłowego lub komputerowego. To ostatnie jest bezbolesne, bez charakterystycznego uczucia „rozpychania”.

Skaling przeprowadza stomatolog lub higienista stomatologiczny. Stosuje się kilka różnych metod i narzędzi. Złogi są zlokalizowane w różnych miejscach i mają różne wielkości oraz kształty, dlatego technikę i instrumenty dobiera się w zależności od potrzeb.

Po skalingu można zastosować piaskowanie. Stosuje się piasek stomatologiczny połączony z wodą. Taka substancja z drobinkami czyszczącymi skutecznie usuwa pozostały kamień i osady. W ten sposób można dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc. Piaskowanie przynosi jeszcze jedną korzyść – poprzez usunięcie osadów może wpłynąć na biel uśmiechu. Nie jest to jednak wybielanie jako takie.

Po skalingu i piaskowaniu pacjent może zdecydować się na fluoryzację. Stosuje się kilka różnych metod. Aplikacja fluoru na oczyszczone zęby pozwala łatwiej dotrzeć z substancją czynną do szkliwa. To skuteczna metoda zapobiegania rozwojowi próchnicy.

Jaka jest cena usuwania kamienia nazębnego?

Na cenę usuwania kamienia nazębnego wpływa jego stopień zaawansowania. Jeśli jest go dużo, zabieg jest bardziej czasochłonny i koszt może być wyższy. Także zastosowanie ewentualnego znieczulenia może podnieść kwotę. Pełna higienizacja z piaskowaniem i fluoryzacją jest droższa. Mimo to jest to relatywnie niedroga, a przy tym wręcz konieczna profilaktyka próchnicy i chorób dziąseł. Koszt zaczyna się od 300 złotych.

Co warto wiedzieć o usuwaniu kamienia nazębnego?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego ma duże znaczenie dla zdrowia, dlatego warto po nim przestrzegać zaleceń lekarskich. Po wyjściu z gabinetu zęby mogą być wyraźnie bielsze, ponieważ uwalnia od złogów i barwiących osadów. Są też niestety bardziej podatne na ponowne odbarwianie. Zaleca się stosowanie białej diety – tak jak po wybielaniu zębów. W tym czasie unikajmy produktów silnie barwiących – kawy i herbaty. Wykluczone są kwaśne produkty, zwłaszcza owoce jagodowe. Odradza się także ciemne sosy i słodkie napoje. Przez dwa dni zaleca się spożywanie produktów takich jak białe pieczywo i makarony, woda i mleko, nabiał, ziemniaki, z sosów można spożywać majonez. Taka dieta pozwoli na dłużej zachować optycznie bielszy uśmiech.

Po zabiegu zaleca się wymianę szczoteczki lub jej główki. Stomatolog lub higienista przedstawi prawidłową technikę mycia zębów – zwłaszcza zębów przednich, których mycie wymaga trzymania szczoteczki pionowo. Stosuje się ruchy koliste. Należy też pamiętać o nitkowaniu – osoby z wrażliwym dziąsłami mogą zastosować szerszą nić.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas