Naprawa protez Lublin

Protezy zębowe ulegają naturalnemu zużyciu wraz z upływem czasu. Materiały, z których się je wykonuje, mogą się wycierać lub pękać. Najczęstsze problemy to złamania i ukruszenia. Zdarzają się uszkodzenia protezy wynikające z nieodpowiedniej dbałości i higieny, a także pęknięcia, gdy pacjent spożyje twardy posiłek. Naprawa jest niezbędna w przypadku wypadnięcia klamry lub elementów podtrzymujących uzupełnienie protetyczne. Choć protezy nie są niezniszczalne, można je skutecznie naprawiać.

Naprawa protez to zadanie dla laboratorium protetycznego współpracującego z wybraną kliniką stomatologiczną. W tym celu przekazuje uszkodzoną protezę do pracowni, czasem z koniecznością pobrania wycisku. Niektóre proste uszkodzenia może skorygować także lekarz protetyk stomatologiczny na miejscu. Oprócz tego zalecamy odbywanie regularnych wizyt kontrolnych połączonych z czyszczeniem i higienizacją, które zapobiegają odbarwieniom. Jeśli pacjent z czasem zaczyna odczuwać dyskomfort związany z protezą, warto to skonsultować z lekarzem – być może konieczna jest naprawa.

Naprawa protez zębowych Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Etapy naprawy protez stomatologicznych

Pacjentów często niepokoi fakt, że naprawa uzupełnienia protetycznego może być czasochłonna. W praktyce czas oczekiwania zwykle mieści się w przedziale od 1 do 3 dni roboczych. Dodatkowo protetycy mogą proponować ekspresowe naprawy, czyli w ciągu tego samego dnia. Jeśli naprawa dotyczy protezy stałej, pacjent może skorzystać z uzupełnienia tymczasowego z akrylu.

Naprawy protez dzielimy na proste i złożone. Pierwsze dotyczą pęknięć i złamań. Wówczas stomatolog nie musi pobierać wycisków. Z kolei naprawy złożone wymagają pobrania wycisku w sytuacjach takich jak konieczność dostawienia zęba w protezie, dostawienia klamry lub podścielenia. Podścielenie polega na dodaniu tworzywa do podstawy protezy, by zagwarantować lepsze dopasowanie. Usterki uzupełnień protetycznych wynikają bowiem z takich czynników jak złe przyleganie do dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej.

Przebieg naprawy protezy różni się w zależności od jej materiału wykonania. W pracowni protetycznej specjaliści szlifują uzupełnienie protetyczne, a następnie uzupełniają brakujące materiały łącząc je poprzez polimeryzację lub wypełnienie całości. Tak naprawiona proteza wymaga opracowania i wypolerowania. Następnie protezę przekazuje się stomatologowi.

Lekarz protetyk wówczas przypomina pacjentowi o odpowiednim postępowaniu z protezą. Pamiętajmy, że niektóre protezy – w tym akrylowe – należy wymieniać regularnie.

Cena naprawy protezy

Cennik naprawy protez jest szeroki i niemożliwy do przedstawienia przed wizytą. Koszt zaczyna się od 250 złotych. Zależy od rodzaju i skali uszkodzenia uzupełnienia protetycznego. Lekarz przedstawi pacjentowi kwotę od razu podczas wizyty.

Niska cena napraw protez jest dla pacjentów ważnym czynnikiem przemawiającym za takim rozwiązaniem. Alternatywą jest bowiem wymiana uzupełnienia protetycznego na nowe, co wiąże się z wysokimi kosztami.

Domowe metody naprawy protez – czy warto?

Odradzamy próby naprawiania protez samodzielnie w warunkach domowych. To pozorna oszczędność, która w praktyce może doprowadzić do dalszych uszkodzeń. W szczególności odradzamy zakup zestawów do napraw protez z Internetu – często są to produkty chińskie bez niezbędnych atestów. Naprawa wymaga dużej precyzji, odpowiedniej techniki i narzędzi.

Nieumiejętne sklejenie protezy to rozwiązanie zdecydowanie tymczasowe, nierzadko dające efekty tylko na jeden dzień lub do spożycia następnego posiłku. Pracownie protetyczne posługują się innymi materiałami, zapewniającymi trwałość i bezpieczeństwo. Laboratoria mają także możliwość precyzyjnego szlifowania powierzchni.

Naprawa protez w domu wiąże się z ryzykiem ich dalszego pękania i sprzyja złamaniu, co z kolei może spowodować zakrztuszenie fragmentem uzupełnienia. Inne zagrożenia to uszkodzenia narządu żucia, deformacje uzupełnienia i skaleczenia tkanek miękkich. Pacjenci, którzy podjęli próbę naprawienia protezy w domu, szybko zgłaszają się do kliniki stomatologicznej ze względu na dyskomfort w jamie ustnej.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas