Mosty protetyczne Lublin

Mosty protetyczne to rodzaj uzupełnień stosowane w przypadku braku jednego, dwóch lub trzech zębów. Jest mocowany na stałe na sąsiadujących względem luki zębach lub na implantach. Wymaga odpowiedniego przygotowania zębów sąsiadujących. Przywraca właściwą funkcjonalność mowy, gryzienia i żucia oraz zapewnia dobry efekt wizualny.

Most protetyczny mocuje się na zębach sąsiadujących. Muszą jednak być zdrowe – wolne od próchnicy. Jeśli most ma być umieszczony na zębach poddanych leczeniu kanałowego, ważne jest ich uprzednie wyleczenie w pełni – nie mogą być objęte żadnym stanem zapalnym. Alternatywą jest mocowanie na implantach. Most składa się zasadniczo z dwóch części – koron na zęby sąsiednie i części uzupełniającej lukę. Zapobiega przesuwaniu się zębów sąsiadujących.

Mosty protetyczne Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Rodzaje mostów protetycznych

Dobór odpowiedniego rozwiązania zależy od konkretnego przypadku, dlatego warto pozostawić decyzję lekarzowi i wspólnie ją przedyskutować. Alternatywą dla mostów są bowiem korony protetyczne, jak również protezy ruchome.

W przypadku pojedynczego braku zębowego stosuje się most adhezyjny. Może mieć formę tymczasową lub stałą. Najczęściej stosuje się go w trakcie leczenia implantoprotetycznego w oczekiwaniu na możliwość mocowania korony. Szlifowanie zębów sąsiadujących jest bardzo oszczędne lub nie ma go wcale – most adhezyjny przytwierdza się za pomocą cementów na bazie żywic kompozytowych i swego rodzaju skrzydełek.

W przypadku braku dwóch lub trzech zębów stosuje się klasyczne mosty protetyczne. Wyróżniamy zasadniczo mosty pełnoceramiczne i porcelanowe napalane na metalu. Pierwsze wykonuje się z ceramiki bez ryzyka reakcji alergicznych. Ceramika odbija i przepuszcza światło tak jak naturalny ząb, co zapewnia dobry efekt wizualny. Mosty porcelanowe napalane na metalu wykonuje się na swego rodzaju rusztowaniu z metalu – stali chirurgicznej, biokompatybilnego złota lub stopów szlachetnych. Mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych pacjentów, dlatego zaleca się próby alergiczne. Mosty akrylowe to rozwiązania tymczasowe ze względu na gorszy efekt wizualny.

Most można zamocować także na implantach. Implant zębowy po wszczepieniu ulega procesowi osteointegracji, w efekcie którego zapewnia najwyższą funkcjonalność, a przez biokompatybilne materiały rozpoznawany jest przez organizm jako własna tkanka. Zapobiega negatywnym procesom w jamie ustnej i zapewnia najwyższą żywotność. Mocowanie mostu na implantach pozwala na wysoką trwałość rozwiązania.

Cena mostów protetycznych

Ceny mostów protetycznych są zróżnicowane. Zależą od materiału oraz liczby uzupełnianych zębów („punktów”). W przypadku mostów porcelanowych trzeba liczyć się z wydatkiem od 1600 złotych, a kiedy zależy nam na moście pełnoceramicznym, kwota ta przekracza 2000 złotych. Pamiętajmy, że zęby sąsiadujące muszą być zdrowe, dlatego do tej kwoty musimy doliczyć ewentualne ich wyleczenie.  

Jak przebiega procedura?

W pierwszej kolejności ważne jest wyleczenie zębów sąsiadujących. Stomatolog wykonuje także wyciski do pracowni protetycznej, która opracuje modele gipsowe mostu. Następne wyciski pobiera się po oszlifowaniu zębów otaczających lukę. Wówczas laboratorium przygotowuje tymczasowy most wzmocniony włóknem szklanym. Może być adhezyjny lub kompozytowy. Gdy ostateczny most jest gotowy, pacjent może go przymierzyć, dopasowuje się też kolor i zatwierdza rozwiązanie bądź wprowadza poprawki. Wreszcie most się cementuje. Po przytwierdzeniu na stałe pacjent musi pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej i regularnych kontrolach. W razie powstawania rys i pęknięć most można naprawić.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas