Chcesz umówić się na wizytę? Masz inne pytania? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 19:00.
Leczenie zębów w sedacji to leczenie stomatologiczne z wykorzystaniem podtlenku azotu – gazu rozweselającego. To rozwiązanie dla najmłodszych pacjentów i osób doświadczających stresu w trakcie wizyt u dentysty.
Gaz rozweselający łagodzi napięcie i zmniejsza aktywność układu nerwowego. Jest przy tym bezpieczny i już w ciągu kilku minut od zdjęcia maseczki jego działanie ustaje. W N•100 wykonujemy zróżnicowane zabiegi stomatologiczne w sedacji wziewnej.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.
Gaz rozweselający to mieszanina gazów medycznych. W praktyce to podtlenek azotu z tlenem. Preparat stosuje się zwłaszcza u dzieci, ale także u dorosłych pacjentów z lękiem przed wizytą u dentysty (dentofobią). Redukuje stres i odczuwanie bólu. Jest bezpieczny i nie odkłada się w organizmie.
Sedacja wziewna polega na aplikacji podtlenku azotu przez maseczkę zakładaną na nos. Gaz rozweselający obniża aktywność układu nerwowego, jednocześnie nie powodując utraty świadomości. Zobojętnia na bodźce, redukuje dolegliwości bólowe i łagodzi niepokój związany z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Poziom sedacji można regulować — pacjent zachowuje przytomność, dzięki czemu wciąż reaguje na polecenia i współpracuje podczas leczenia.
Warto wiedzieć, że sedacja wziewna nie znosi całkowicie odczuwania bólu. Ma za zadanie głównie zmniejszyć niepokój i stres, dlatego docenią ją osoby cierpiące na dentofobię. Można ją zastosować wraz ze znieczuleniem miejscowym.
Leczenie stomatologiczne w sedacji umożliwia sprawne przeprowadzenie zabiegu u różnych pacjentów, także doświadczających dużego lęku, przy jednocześnie wysokim poziomie bezpieczeństwa.
Leczenie zębów w sedacji jest więc zalecaną metodą — u dzieci sprawia, że od najmłodszych lat mogą budować zdrowe nawyki na przyszłość. Dla dorosłych, których przerasta strach przed wizytą u stomatologa, jest znacznym wsparciem, a niekiedy jedynym sposobem na leczenie.
Cennik zabiegów z zakresu implantologii
Zabieg poprzedza wywiad i wykluczenie przeciwwskazań. Może być wykonany jedynie przy drożnym nosie – pacjent otrzymuje maseczkę, którą nakłada się właśnie na nos. Przez całą procedurę oddycha przez nią mieszaniną podtlenku azotu i tlenu.
Nowoczesne technologie pozwalają stale monitorować nasycenie krwi tlenem. Stomatolog może regulować stężenie tlenu. Dzięki temu pacjent nie zasypia (wówczas nie mógłby kontrolować przełykania śliny i nie reagowałby na polecenia), ale świadomość jest ograniczona.
Dentysta może swobodnie przeprowadzić cały zabieg. Jeśli ma się wiązać z silnymi dolegliwościami bólowymi, można jednocześnie zastosować znieczulenie miejscowe. Po skończeniu procedury pacjent przestaje oddychać gazem rozweselającym — otrzymuje przez kilka minut czysty tlen. W ciągu około 5 minut odzyskuje pełną świadomość.
Leczenie stomatologiczne w sedacji jest zalecane w przypadku niewspółpracujących dzieci, jak i u dorosłych. Dentysta pracujący z dziećmi zna sposoby na dziecięcy strach, ale zdarza się, że emocje najmłodszych są zbyt silne, by przeprowadzić zabieg.
W praktyce zachęca się do tego, by pierwsze wizyty kojarzyły się jak najlepiej. Najpierw powinna odbyć się wizyta zapoznawcza, podczas której dziecko pozna lekarza, gabinet i narzędzia, a także otrzyma instruktaż higieny jamy ustnej. Dopiero na kolejnej wizycie przeprowadza się ewentualne zabiegi — warto to zrobić właśnie w sedacji, by dziecko nie obawiało się kolejnego spotkania i nie utrudniało procedur, zwłaszcza tych bardziej niekomfortowych (np. opracowywanie ubytków).
Leczenie stomatologiczne z gazem rozweselającym jest też zalecane u dorosłych pacjentów z dentofobią w różnym nasileniu. Osoby z astmą i padaczką zachęca się do sedacji wziewnej — zmniejszenie stresu zapobiega napadom.
Sedacja z podtlenkiem azotu w wielu przypadkach jest dużym wsparciem. Pacjent doświadczający silnego stresu może utrudniać zabieg. Dotyczy to w szczególności najmłodszych. Leczenie zębów w sedacji jest wskazane w takich przypadkach jak:
W praktyce ta metoda ułatwia zabiegi, zapobiega tworzeniu traumy i wspiera budowanie prawidłowych nawyków, dlatego może być zastosowana u każdego, u kogo nie zachodzą przeciwwskazania.
Podtlenek azotu zawarty w gazie rozweselającym jest bezpieczny, jednak istnieją przeciwwskazania dla tej metody. Wymienić należy przypadki takie jak:
Wszystkie przeciwwskazania należy omówić ze stomatologiem przed wizytą.
Sedacja wziewna może być zastosowana w każdym zabiegu: w profilaktyce, w leczeniu implantologicznym i protetycznym, w endodoncji, w stomatologii zachowawczej, w stomatologii estetycznej.
Przygotowanie do sedacji wziewnej jest mało wymagające. Zaleca się, by pacjent spożył ostatni posiłek nie później niż 4 godziny przed leczeniem z gazem rozweselającym. Wodę, herbatę i czarną kawę można pić do 2 godzin przed zabiegiem. W przypadku małego pacjenta warto porozmawiać z dzieckiem o oddychaniu przez nos pomimo otwartych ust.
Podtlenek azotu jest aplikowany przez maseczkę przez cały zabieg. Następnie pacjent oddycha czystym tlenem. Po zdjęciu maseczki działanie gazu ustępuje w ciągu około 5 minut. Pacjent opuszcza gabinet w stanie pełnej świadomości.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.