Leczenie zębów mlecznych Lublin

Choć świadomość rodziców dotycząca zdrowia zębów dzieci rośnie, nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest leczenie zębów mlecznych. Zaniedbanie tego obszaru sprzyja rozwojowi nieodwracalnych zmian próchniczych, które mogą prowokować uogólnione stany zapalne. Przedwczesna utrata zęba z kolei może powodować wady zgryzu, trudności ze spożywaniem posiłków, obniżoną samoocenę dziecka i kłopoty w kontaktach społecznych. W naszej klinice skutecznie leczymy zęby mleczne.

Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe. To oznacza, że są bardziej wrażliwe na kwasy i cukry stanowiące pożywkę dla bakterii próchniczych. Także higiena jamy ustnej u dzieci często jest dość niska, dlatego zaleca się, by rodzic zawsze uzupełniał szczotkowanie do 8 roku życia dziecka. Przeprowadzamy wizyty adaptacyjne, wpływające na komfort małego pacjenta. Wykonujemy zabiegi profilaktyczne. Gdy pojawią się zmiany próchnicze, prowadzimy leczenie. Jeśli jest ono już niemożliwe bądź ząb mleczny utrudnia wyrzynanie się zęba stałego, wykonujemy ekstrakcje.

Leczenie zębów mlecznych Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Metody leczenia zębów mlecznych

W stomatologii dziecięcej korzysta się z podobnych zabiegów co w przypadku leczenia stomatologicznego zębów stałych osób dorosłych. Zachęcamy do skorzystania z wizyt adaptacyjnych, które znacznie wpływają na komfort małego pacjenta na fotelu dentystycznym. Mamy w klinice gabinet przygotowany do leczenia dzieci. Podczas takiego spotkania dziecko pozna stomatologa, dowie się, jak dbać o higienę jamy ustnej i dlaczego jest to tak ważne, upewni się, że leczenie stomatologiczne nie musi boleć i zobaczy sprzęt stosowany w leczeniu.

Podstawą są zabiegi profilaktyczne. U dzieci należy regularnie przeprowadzać usuwanie kamienia nazębnego – bywa, że dzieci nieumiejętnie szczotkują zęby i nie usuwają całego osadu. Usuwanie kamienia nazębnego jest rutynową procedurą, którą przeprowadza się raz na pół roku. Innym zabiegiem profilaktycznym jest lakierowanie, czyli fluoryzacja poprzez lakiery fluorowe. Fluor aplikowany na oczyszczoną powierzchnię zęba skutecznie wiąże się ze szkliwem, wzmacniając je i chroniąc przed próchnicą. Lakowanie z kolei pokrywa naturalne bruzdy i szczeliny w zębach bocznych (od czwórek do ósemek) i ułatwia dbanie o higienę – szczotkowanie staje się prostsze.

Prowadzimy leczenie próchnicy. Należy pamiętać, że próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną. Rozprzestrzenianie się bakterii próchniczych może prowadzić do stanów zapalnych, infekcji zębów stałych, a nawet organów. Zęby mleczne można borować i stosować plomby. W razie nieodwracalnego zapalenia miazgi można przeprowadzić leczenie kanałowe. Jeśli postęp choroby jest szybki, a ząb nie nadaje się do mocowania plomby (jak często jest w próchnicy butelkowej), stosujemy lapisowanie.

Jeśli jest taka potrzeba, prowadzimy leczenie ortodontyczne nakładkowe. To wygodna metoda, która jednak wymaga dużej dbałości o higienę ze strony dziecka. Wykonujemy także ekstrakcje.

Wszystkie zabiegi możemy przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym – igłowym i komputerowym. Zachęcamy do leczenia w sedacji, która zobojętnia na bodźce i chroni przed lękiem stomatologicznym.

Jaka jest cena leczenia zębów mlecznych?

Koszty zabiegów z zakresu stomatologii dziecięcej są bardzo zróżnicowane, dlatego zachęcamy do sprawdzenia naszego cennika. Najtańsze procedury zaczynają się od 150 złotych. Z największymi kosztami wiąże się leczenie kanałowe. Pamiętajmy więc o umiejętnej profilaktyce – szczotkowaniu, nitkowaniu, regularnych kontrolach i zabiegach dentystycznych takich jak higienizacja czy lakierowanie.

Co warto wiedzieć o leczeniu zębów mlecznych?

Wdrożenie zdrowych nawyków w dzieciństwie jest niezwykle istotne. Dzieci, w których domach zaniedbywano profilaktykę, w dorosłym życiu często nie są w stanie nadrobić tych zaległości, a długoletnie zaniedbania prowadzą do kosztownego leczenia lub utraty zębów.

Dziecko powinno odbyć pierwszą kontrolę około 6 miesiąca życia, najpóźniej do końca pierwszego roku życia. W tym wieku także pamiętajmy o zapobieganiu bardzo uciążliwej w leczeniu próchnicy butelkowej – dziecko nie powinno spać z butelką w ustach i spożywać mleka w nocy. Nie tylko słodycze sprzyjają próchnicy – także mleko zawiera cukry, które są świetną pożywką dla bakterii.

W kolejnych latach życia dziecka wizyty powinny się odbywać raz na kwartał – częściej niż u dorosłych. Muszą być połączone z profilaktyką, a także odpowiednimi nawykami żywieniowymi.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas