Lapisowanie zębów Lublin

Próchnica to zakaźna choroba bakteryjna, występująca niestety powszechnie u dzieci. Ich zęby są słabiej zmineralizowane, szkliwo jest cieńsze, przez co zmiany próchnicze występują już u maluchów. Według statystyk NFZ 80% pięciolatków ma próchnicę. Rozwój choroby może zahamować lapisowanie, określane także impregnacją. Zabieg jest krótki i bezbolesny, a także pozwala zachować własne zęby wtedy, gdy nie jest możliwe zastosowanie plomby, jak przy próchnicy butelkowej.

Lapisowanie nie leczy próchnicy. Zabieg stosuje się na zębach mlecznych. Należy pamiętać, że leczenie zębów mlecznych jest bardzo istotne – przedwczesna utrata mleczaka sprzyja wadom zgryzu, utrudnia prawidłowe przeżuwanie i gryzienie, negatywnie wpływa na rozwój mowy i kontakty społeczne dziecka. Ta niskoinwazyjna, nowoczesna i skuteczna procedura pozwala zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Lapisowanie zębów Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Etapy lapisowania zębów

Stosuje się zasadniczo azotan srebra i chlorek cynku. Pierwsza substancja ma silne działanie antybakteryjne i jest skuteczniejsza, ale powoduje odbarwienie ubytków w zębie na czarno. Druga ma niższą skuteczność, ale pozwala zachować własny kolor ząbka, dlatego tę metodę określa się lapisowaniem bezbarwnym. W obu przypadkach rozwój próchnicy zostaje zahamowany, a zęby ulegają utwardzeniu. Lapisowanie można wykonać także profilaktycznie.

Zabieg lapisowania trwa jedynie kilka minut i nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, co jest istotne zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które łatwo nabierają traumy stomatologicznej. Nie ma potrzeby stosowania znieczulenia miejscowego ani sedacji. Przed zabiegiem lekarz szczoteczką usuwa osad i rozmiękczoną zębinę oraz obmywa zęby wodą. Następnie suszy je i zabezpiecza przed dostępem śliny. W kolejnym kroku zęby się dezynfekuje.

Po przygotowaniu zębów lekarz może przystąpić do samego lapisowania z wykorzystaniem wybranego preparatu. Wacikiem wciera azotan srebra lub chlorek cynku. Po aplikacji środka stomatolog nakłada tak zwany strącalnik, dzięki któremu substancje lecznicze zaczynają oddziaływać na zęby. Przyjmuje się, że zabieg powinno się powtórzyć trzy razy co tydzień, jednak można zrobić trzy serie jednego dnia. Po trzech miesiącach serię się powtarza. Po następnych trzech miesiącach stomatolog oceni, czy należy wykonać następną serię, czy rozwój choroby został zahamowany. Zdarza się, że lapisowanie trzeba powtarzać aż do pojawienia się zębów stałych. Pamiętajmy, że tkanka utracona na skutek zmian próchniczych nie odbudowuje się. Wczesne przeprowadzenie lapisowania pozwala zachować najwyższą funkcjonalność zęba.

Cena lapisowania zębów

Cena lapisowania zależy od liczby zainfekowanych zębów. Atutem zabiegu jest niska cena i wysoka skuteczność, dlatego rodzice chętnie zgłaszają swoje dzieci do stomatologa w celu wykonania tej procedury. W naszej klinice koszt lapisowania to około 150 złotych. Podczas konsultacji u stomatologa dziecięcego możemy sprawdzić, czy są dostępne inne możliwości leczenia próchnicy.

Co warto wiedzieć o lapisowaniu zębów?

Lapisowanie wykonuje się w szczególności w przypadku próchnicy butelkowej, dotykającej zęby przednie maluchów. Pamiętajmy, że próchnica nie występuje tylko przez słodycze – wiąże się także ze spożyciem cukrów w mleku i innych produktach. Taka forma próchnicy występuje zwłaszcza u dzieci pijących w nocy oraz zasypiających z butelką. W tej odmianie choroby zmiany postępują szybko i są na tyle głębokie, że plomba mogłaby wypaść. Dzieci w tym wieku także nie współpracują z lekarzem stomatologiem.

Dziecko należy odpowiednio przygotować psychicznie do wizyty. Warto wcześniej przeprowadzić adaptację u stomatologa. To ogranicza stres i ułatwia wykonanie lapisowania. Dziecko nie powinno niczego jeść ani pić przez dwie godziny po zabiegu. Stomatolog wyjaśni, jak prawidłowo dbać o zdrowie zębów mlecznych. Pamiętajmy, że profilaktyka ma kluczowe znaczenie. Lapisowanie nie zastępuje szczotkowania i nitkowania zębów.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas