Lakowanie zębów Lublin

Lakowanie zębów to zabieg wykonywany u dzieci – w przypadku zębów mlecznych już od 2-3 roku życia. Jest całkowicie bezbolesny. Pozwala wypełnić anatomiczne bruzdy, w których odkładają się resztki pokarmu i osad. Dzięki tej procedurze ryzyko próchnicy zostaje zmniejszone. To ważne – profilaktyka próchnicy od najmłodszych lat ma duże znaczenie dla zdrowia dziecka, także dla zdrowia zębów stałych.

Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane od zębów stałych. To oznacza, że są bardziej podatne na próchnicę. W efekcie, według danych NFZ, problem próchnicy występuje u większości dzieci. Lakowanie zapobiega jej rozwojowi. Lak jest półpłynną substancją na bazie żywic, często z dodatkiem fluoru, aplikowaną na powierzchnię żującą zębów – od czwórek do ósemek, czyli na trzonowce i przedtrzonowce. To właśnie w tych zębach występują naturalnie bruzdy i szczeliny. Dzięki zabiegowi powierzchnia staje się gładka, co ułatwia dziecku zachowanie higieny.

Lakowanie zębów Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Etapy lakowania zębów

Lakowanie można przeprowadzić wyłącznie na zdrowych zębach. Pamiętajmy o właściwej profilaktyce i regularnych wizytach kontrolnych. W przypadku dzieci powinny się odbywać raz na kwartał. Stomatolog przed zabiegiem przeprowadzi kontrolę uzębienia. Jeśli okaże się, że doszło do początkowych zmian próchniczych, można usunąć zmienione chorobowo tkanki wiertłem diamentowym, a następnie zabezpieczyć odbudową. Lakowania nie przeprowadza się przy rozległych zmianach próchniczych, ponieważ pod lakiem mogłyby tworzyć się zmiany trudne do wykrycia i usunięcia.

Po przeglądzie i ewentualnym usunięciu zmian lekarz stomatolog może przystąpić do samego lakowania. Najpierw oczyszcza powierzchnię zębów z płytki nazębnej przy pomocy obrotowej szczoteczki lub poprzez piaskowanie. Następnie osusza zęby i zapobiega ich zmoczeniu przez ślinę.

Wtedy aplikuje wytrawiacz do lakowania. Jego zadaniem jest przygotowanie szkliwa, dzięki czemu lak będzie mógł osadzić się w bruzdach i zagłębieniach. W przypadku zębów mlecznych wytrawiacz pozostawia się na około pół do półtorej minuty, w przypadku zębów stałych – krócej. Po spłukaniu wytrawiacza lekarz może nałożyć lak. Korzysta ze strzykawki (oczywiście bez igły), pędzelka lub specjalnej szczoteczki.

Gdy już go nałoży, lak się utwardza z pomocą lampy diodowej. Gdy lak jest nałożony, lekarz sprawdza, czy substancja nie przeszkadza w prawidłowym zwarciu zębów. Jeśli tak, wykonuje się korektę.

Lakowanie wykonuje się na odpowiednich zębach w zależności od wieku. Nie chroni powierzchni stycznych przed próchnicą. Powierzchnia żująca staje się gładka, dzięki czemu łatwiej jest ją pielęgnować.

Jaka jest cena lakowania zębów?

Koszty lakowania są zróżnicowane i zaczynają się od 200 złotych za każdy ząb, jednak zabieg jest bardzo chętnie stosowany. Wraz z rosnącą świadomością rodziców na temat zdrowia zębów, obserwujemy coraz większe zainteresowanie lakowaniem. Atutem lakowania jest to, że wykonuje się je raz na zębach mlecznych i raz na zębach stałych, w momencie odpowiednim dla ich rozwoju.

Co warto wiedzieć o lakowaniu zębów?

Lakowanie zębów to jeden z podstawowych zabiegów stomatologii dziecięcej. W przypadku zębów mlecznych ma około 65% skuteczności ochrony przed próchnicą, w przypadku zębów stałych – nawet 90%. Tymczasem w grupie pięciolatków około 80% dzieci doświadcza tej choroby. Warto więc w stosownym momencie przeprowadzić zabieg. Pamiętajmy, że zaniedbanie zębów mlecznych niesie poważne konsekwencje dla zębów stałych – zaniedbanie problemu we wczesnym dzieciństwie sprzyja problemom ciągnącym się przez długie lata życia. Tymczasem zabieg trwa tylko kilka minut.

Lakowanie nie jest tym samym co lakierowanie – to drugie wykonuje się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych i jest metodą fluoryzacji. Wykonuje się je na wszystkich zębach, nie tylko bocznych. Także jest profilaktyką próchnicy. Lakowanie można wprawdzie wykonać u dorosłych, jednak tylko wtedy, gdy nie rozwinęły się zmiany próchnicze.

Lak z czasem się ściera. Chroni przed próchnicą przez kilka lat. Podczas wizyt kontrolnych lekarz sprawdza szczelność laku i ewentualnie go uzupełnia. Lakowanie zębów stałych zaczynamy od wyrżnięcia się pierwszego trzonowca – szóstki – co następuje około 5-8 roku życia. Następnie lakujemy piątki i czwórki wraz z ich wyrżnięciem się.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas