Korony zębowe Lublin

Korony zębowe to stałe uzupełnienia protetyczne. Mocuje się je na pozostałościach naturalnego zęba – na korzeniu, jeśli jest dobrze zachowany – lub na implancie. Zadaniem korony jest przywrócenie estetycznego uśmiechu i poprawa funkcjonalności jamy ustnej w zakresie mówienia, żucia i gryzienia. Odcień korony dostosowuje się indywidualnie do pozostałych zębów, by efekt wizualny był jak najbardziej naturalny.

Korona to najbardziej widoczna anatomiczna część zęba. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej na skutek zmian próchniczych, rozległego leczenia kanałowego i urazów. Gdy nie jest możliwe dalsze leczenie, stosuje się korony protetyczne. Uzupełnienie jest stałe – nie trzeba go zdejmować na noc. Pozostałości zęba uprzednio się szlifuje. Zastosowanie korony ma duże znaczenie dla komfortu pacjentów.

Korony zębowe Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Rodzaje koron zębowych

W stomatologii stosuje się zróżnicowane korony protetyczne. Pamiętajmy, że to uzupełnienie dla jednego zęba – gdy mówimy o większej liczbie braków zębowych, stosuje się mosty. Zanim pracownia protetyczna wykona dla pacjenta idealną koronę, można zastosować uzupełnienie tymczasowe – koronę akrylową. Później wymienia się ją na rozwiązanie docelowe, stworzone na podstawie wycisków i zdjęć jamy ustnej pacjenta. Korona protetyczna stworzona w laboratorium protetycznym z należytą dbałością jest nie do odróżnienia od naturalnego zęba.

Zasadniczo stosuje się korony pełnoceramiczne lub porcelanowe na podbudowie metalowej. Korony pełnoceramiczne są wysoce biokompatybilne. Nie ma tu ryzyka reakcji alergicznych. Ceramika odbija światło i przepuszcza je w sposób taki sam jak naturalny ząb, dzięki czemu rozwiązanie jest bardzo estetyczne.

Z kolei korony porcelanowe napalane na metalu w swojej konstrukcji zawierają „rusztowanie” z metalu, pokryte z zewnątrz ceramiką. Metale stosowane w tym wypadku to nieuczulająca stal, biokompatybilne złoto lub stopy szlachetne, które jednak mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na nikiel. Przed zastosowaniem takiej korony zaleca się testy alergiczne. Efekt wizualny jest bardzo estetyczny.

Oba rozwiązania zapewniają długoletnią trwałość i świetny wygląd. Dobór właściwego rozwiązania warto powierzyć stomatologowi.

Wspomnijmy jeszcze, że korony co do zasady mocuje się na pozostałościach własnego zęba – żywego lub martwego, ale można je zastosować również na implancie. W takiej sytuacji leczenie jest bardziej złożone. Atutem implantów jest ich wysoka żywotność i zapobieganie szkodliwym procesom w jamie ustnej. Implant całkowicie integruje się z otaczającą go kością i jest rozpoznawany przez organizm jako własna tkanka. To efekt zastosowania biokompatybilnych materiałów. Implant można wprowadzić od razu po ekstrakcji lub utracie zęba – taką implantację nazywamy natychmiastową. Po zakończeniu osteointegracji na implancie umieszcza się koronę.

Cena korony zębowej

Cena korony zależy od jej rodzaju. Korony porcelanowe napalane na metalu są tańsze od pełnoceramicznych. W tym wypadku koszty zaczynają się od 1600 złotych. Jeśli zdecydujemy się na korony pełnoceramiczne, trzeba liczyć się ze stawką od 2200 złotych.

Co jeszcze warto wiedzieć o koronach protetycznych?

Korony protetyczne – zarówno porcelanowe, jak i pełnoceramiczne – to rozwiązania bardzo trwałe, jeśli pacjent odpowiednio o nie zadba. Przy zachowaniu dobrej higieny i unikaniu twardych produktów ich żywotność to od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat.

O korony zębowe dbamy zasadniczo tak jak o własne zęby. Nadal odkłada się na nich płytka bakteryjna. Ważne więc jest mycie zębów po posiłkach, przy czym zaleca się szczoteczki o miękkim lub średnio twardym włosiu oraz pasty o małej ścieralności. Przy brzegu dziąsłowym, na styku korony i naturalnego zęba, może odkładać się więcej płytki, dlatego należy poświęcić tej strefie więcej uwagi. Korony protetyczne mogą z czasem się zużywać – pojawiają się rysy i pęknięcia. Warto regularnie wykonywać wizyty kontrolne, by zauważyć uszkodzenia mechaniczne w porę i móc szybko zlecić naprawę.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas