Chcesz umówić się na wizytę? Masz inne pytania? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 19:00.
Ósemki, zwane także zębami mądrości, a profesjonalnie trzecimi trzonowcami, z biegiem ewolucji stały się zasadniczo nieprzydatne. Jednocześnie sprawiają istotne problemy – często brakuje na nie miejsca w łuku, przez co wyrzynają się krzywo, nawet prostopadle. To efekt zmian w diecie człowieka. Gdy rosną nieprawidłowo, są zatrzymane (całkowicie lub częściowo) bądź padają ofiarą próchnicy, rozwiązaniem jest ich usunięcie. Ekstrakcja ósemek uwalnia pacjenta od dolegliwości bólowych. Może być też niezbędna przez leczeniem ortodontycznym.
Zmiany zachodzące w toku ewolucji mogą przebiegać nierównomiernie. To oznacza, że choć nasze szczęki stają się coraz krótsze, proces zanikania zębów mądrości jest dość powolny. U wielu pacjentów występuje zatrzymanie i częściowe zatrzymanie ósemek, u innych – zęby mądrości wyrzynają się w sposób, który napiera na zęby sąsiadujące. Może to prowadzić do wykrzywiania siódemek, dyskomfortu w jamie ustnej, bolesnych stanów zapalnych. Także utrudniona higiena i odkładanie resztek pokarmu z tyłu jamy ustnej prowadzi do rozwoju zmian próchniczych. Ósemek – zgodnie z obecnymi standardami – nie usuwa się profilaktycznie. Decyzja o ekstrakcji zapada po diagnostyce.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.
Do lekarza stomatologa zgłaszamy się na wizyty kontrolne co pół roku. Pozwala to na wczesne wykrycie nieprawidłowości w stanie uzębienia, w tym problemów takich jak próchnica na ósemkach bądź wytworzenie kieszonki za zębem. Kiedy jednak ósemka wywołuje nagły ból, należy zgłosić się natychmiast. Stomatolog zdecyduje, czy konieczna jest ekstrakcja. Zabieg przeprowadza lekarz chirurg stomatologiczny.
Przed zabiegiem przeprowadza się diagnostykę. Lekarz określa, jaki jest problem z zębem na podstawie wywiadu lekarskiego i zdjęć radiologicznych. Pozwala to także określić ustawienie ósemki, co ułatwia zabieg. Następnie lekarz wyklucza przeciwwskazania do ekstrakcji.
Zęby mądrości usuwa się w znieczuleniu miejscowym. Ilość środka znieczulającego dopasowuje się do wrażliwości pacjenta na preparat. Dopiero po pełnym znieczuleniu okolicy można zacząć usuwać ząb. Sam zabieg trwa około 10-15 minut, choć może zająć więcej czasu, jeśli mamy do czynienia z zatrzymaną ósemką. Ekstrakcja zaczyna się od rozcięcia dziąsła. Następnie lekarz oddziela ząb od sąsiednich tkanek i kości. Wykonuje się przy tym specyficzne dla danego zęba ruchy. Jeśli jest taka potrzeba, dzieli się go alternatywnie na mniejsze części łatwiejsze do usunięcia. Finalnie lekarz wyjmuje ząb z zębodołu. Ważne jest oczyszczenie go z pozostałości zęba. Później można założyć szwy.
Cena ekstrakcji ósemki zależy od stopnia skomplikowania zabiegu. Koszt wzrasta, gdy mamy do czynienia z zębem zatrzymanym całkowicie lub częściowo. Zasadniczo widełki za usuwanie zębów stałych w klinice N-100 to od 300 do 900 złotych. Lekarz przedstawi wycenę zabiegu podczas konsultacji.
Ekstrakcja zębów mądrości jest zabiegiem często wykonywanym przez lekarzy stomatologów, jednak bardzo istotne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. W przeciwnym wypadku pacjent może doświadczać przykrych powikłań. Zwłaszcza „suchy zębodół” daje się we znaki – występuje zwłaszcza u palaczy, którzy w dniach następujących po procedurze dalej palą papierosy. Należy powstrzymać się od tej używki najlepiej do czasu zdjęcia szwów.
W pierwszych godzinach po zabiegu pacjent stopniowo odzyskuje czucie w znieczulonej dotąd jamie ustnej. Może towarzyszyć temu narastający ból. Lekarz wystawi receptę na środki przeciwbólowe lub zaleci stosowanie leków dostępnych w aptece bez recepty. Ból można łagodzić poprzez zimne okłady przykładane do policzka. Zmniejszy to też obrzęk.
Przez przynajmniej dwie godziny po zabiegu nie należy jeść ani pić. Nie wolno płukać ust wodą ani płynem. W następnych dniach zaleca się spożywanie miękkich lub płynnych pokarmów. Ból można łagodzić także poprzez jedzenie lodów.
Zabiegu nie wykonuje się prewencyjnie, jeśli ząb jest prawidłowo ustawiony. Jeśli jednak widać, że wyrżnął się krzywo, warto go usunąć zwłaszcza w młodym wieku, gdy korzenie nie są całkowicie wykształcone. Optymalny wiek to około 20 roku życia.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.