Tomografia CBCT zębów Lublin

CBCT (Cone Beam Computed Tomography) to nowoczesna forma tomografii stosowana w stomatologii, choć znajduje zastosowanie również w innych gałęziach medycyny. Określa się ją także jako tomografię wiązki stożkowej, stożkową tomografię komputerową oraz stomatologiczną tomografią wolumetryczną. Nazwa ta wynika z wiązki promieniowania o kształcie stożka. Badanie pozwala na uzyskanie precyzyjnych wyników niewidocznych w standardowej diagnostyce.

Zabieg ma na celu obrazowanie zmian niewidocznych w ramach klasycznego prześwietlenia. Pozwala rzetelnie przyjrzeć się strukturom zębów, szczęki, żuchwy, zatok oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Lampa rentgenowska otacza głowę pacjenta przez kilka-kilkanaście sekund. Badanie ma większą dokładność niż tradycyjne prześwietlenie rentgenowskie. Umożliwia uzyskanie trójwymiarowego obrazu i przyjrzenie się danej strukturze pod dowolnym kątem.

Tomografia CBCT zębów Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Jak przebiega tomografia CBCT zębów?

Badanie wykonuje się po skierowaniu przez lekarza – także w prywatnych klinikach. Wynika to z przepisów prawnych ograniczających nadużywanie badań wykorzystujących promieniowanie. Tomografię CBCT poprzedza wykluczenie przeciwwskazań. Co do zasady nie wykonuje się jej u ciężarnych kobiet, by uniknąć ekspozycji płodu na promieniowanie. Jeśli jednak korzyści z badania i dalszego leczenia przewyższają ryzyko dla płodu, można przeprowadzić tomografię CBCT także w tym przypadku.  

Przed badaniem pacjent musi zdjąć wszystkie metalowe przedmioty w obrębie głowy. Dotyczy to biżuterii nosa, warg, uszu i w innych partiach twarzy (także montowanej na stałe, co jest ważną informacją dla osób z piercingiem). Pacjent musi zdjąć aparat słuchowy, okulary, spinki lub inne akcesoria wykonane z metalu. Następnie zakłada ciężki fartuch ołowiany. Jego zadaniem jest ograniczenie ekspozycji ciała na promieniowanie. Dawka promieniowania rentgenowskiego jest w tym przypadku aż dziesięć razy niższa niż w klasycznych metodach diagnostyczna, jednak zachowuje się najwyższą ostrożność. 

Pacjent pozostaje nieruchomy podczas całego badania. Osoba wykonująca badanie ustawia pacjenta w optymalny sposób. Pozycja może być stojąca lub siedząca. CBCT pozwala zredukować nakładanie się tkanek na obrazie, artefakty mogą się jednak pojawić w trakcie ruchu. Lampa przesuwa się wokół głowy pacjenta przez kilka do kilkunastu sekund. W tym czasie zbiera materiał, który konwertuje się do obrazu na komputerze. Pacjent otrzymuje zapis na płycie.  

Cena tomografii CBCT

Ze względu na różne zastosowanie tomografii CBCT w stomatologii ceny tego badania są zróżnicowane. W poszczególnych wskazaniach wykonuje się inny zakres prześwietlenia. Badanie szczęki lub żuchwy to wydatek niższy niż prześwietlenie wszystkich zębów. W przypadku stawów skroniowo-żuchwowych koszt badania w jednej pozycji jest znacznie niższy niż w zwarciu i rozwarciu. Lekarz stomatolog kierujący na zabieg w naszej klinice przedstawi zakres badania i jego koszt. 

Tomografia CBCT – co warto wiedzieć?

Tomografia CBCT jest nowoczesną metodą i znajduje szerokie zastosowanie w stomatologii, przy czym nadal stosuje się także tradycyjne metody prześwietlenia. Badanie wykonuje się zasadniczo wtedy, gdy pantomogram, pozwalający uzyskać obraz 2D, nie dostarcza wystarczających informacji. 

Badanie stosuje się w zróżnicowanych schorzeniach zębów i jamy ustnej. Wymienić tu można zmiany próchnicze przed leczeniem kanałowym oraz choroby przyzębia. Tomografia CBCT pozwala lepiej określić budowę kości i orientację zęba, gdy pacjent doświadcza bólu. Sprawnie wykrywa patologie w obrębie struktur zębowych. Umożliwia diagnozowanie zaburzeń stawu. Jest przydatne podczas przygotowania do implantacji, dając pełne informacje. W połączeniu ze skanami i specjalistycznym oprogramowaniem medycznym umożliwia impantacje nawigowane. Ma znaczenie także podczas diagnostyki guzów. Umożliwia lokalizacje złamanych narzędzi, a także różnorodnych ciał obcych na przykład po wypadkach. Pozwala mierzyć liczbę korzeni zębów i określać ich morfologię, a także badać kanały, dlatego znajduje zastosowanie w endodoncji.  

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas