Chcesz umówić się na wizytę? Masz inne pytania? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 19:00.
Rekonstrukcje zęba stosuje się w przypadku znacznego uszkodzenia tkanek zęba – np. po urazach czy leczeniu endodontycznym. Odbudowa pozwala utrzymać ząb w zębodole i uchronić go przed dalszymi uszkodzeniami. Poprawia estetykę uśmiechu zwłaszcza w obrębie zębów przednich. Umożliwia właściwe przenoszenie obciążeń i zwiększa stabilność podczas żucia i gryzienia. Ułatwia wyraźną mowę, co ma duże znaczenie w kontaktach międzyludzkich.
Współcześnie stosuje się kilka metod rekonstrukcji zębów. To między innymi rekonstrukcje kompozytem, włóknem szklanym i z wykorzystaniem wkładu koronowo-korzeniowego. Metodę dobiera się do stopnia uszkodzenia tkanek zęba, ogólnego stanu jamy ustnej i oczekiwań oraz budżetu pacjenta. Rekonstrukcje stosuje się przede wszystkim po urazach, zwłaszcza złamaniach. Są prowadzone w przypadku rozległych zmian próchniczych po leczeniu, w szczególności endodontycznym. Mogą być także rozwiązaniem problemów związanych z wyglądem zębów – bruzdami, rysami, drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi czy przebarwieniami.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.
Przed wyborem konkretnej metody lekarz stomatolog określa stan uzębienia. Zwraca uwagę na czynniki takie jak wielkość ubytku i jego rodzaj, stan korzenia i kości szczęki lub żuchwy, warunki zwarciowe. Znaczenie ma także budżet pacjenta i jego poziom higieny jamy ustnej.
Jedną z metod jest odbudowa kompozytem. To powszechnie stosowana, szybka metoda rekonstrukcji w przypadku uszkodzeń o niewielkiej głębokości. Kompozyt to wysoce plastyczny materiał. Na zmniejszoną powierzchnię zęba aplikuje się kwas tworzący mikrowgłębienia. Następnym krokiem jest nałożenie żywicy kompozytowej. Procedura jest tania, nieskomplikowana i szybka.
Odbudowa na włóknie szklanym to alternatywa o większej trwałości i wysokiej estetyce. Stosuje się ją zwłaszcza po leczeniu kanałowym. Dobrze dodaje sztywności po urazach mechanicznych, zwłaszcza złamaniu. Nadaje naturalny kolor, dlatego ta metoda rekonstrukcji jest stosowana zwłaszcza w przypadku uszkodzeń zębów przednich. Nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. Zabieg można wykonać na jednej wizycie. Wkład mocuje się w kanale zębowym.
Następna metoda to odbudowa zęba na korzeniu. Stosuje się ją, gdy dojdzie do utraty korony zęba, gdy jednak zachowany zostaje własny, zdrowy korzeń. W tym wypadku także stosuje się kilka metod: licówki, wkłady koronowo-korzeniowe i korony protetyczne. Wybór metody dostosowuje się do stopnia uszkodzenia tkanek zęba, warunków anatomicznych i potrzeb oraz budżetu pacjenta.
Z kolei po leczeniu kanałowym stosuje się przede wszystkim odbudowy materiałem światłoutwardzalnym, który odbudowuje kształt zęba po zaawansowanym procesie próchniczym. Przy rozległych zniszczeniach stosuje się korony protetyczne i mosty.
Ceny rekonstrukcji zęba są bardzo zróżnicowane. Poszczególne metody mogą być tańsze lub droższe. Z ceną wiąże się trwałość wykonanego uzupełnienia protetycznego. Koszt wzrasta wraz ze stopniem uszkodzenia tkanek m.in. ze względu na ilość zastosowanych materiałów, skomplikowanie zabiegu i czas niezbędny na przeprowadzenie procedury. Kwoty zaczynają się od około 400 złotych.
Rekonstrukcja zębów jest wysoce wskazana przy rozległych zniszczeniach tkanek zęba. Jej kluczową zaletą jest możliwość zachowania własnego zęba lub jego pozostałości i uniknięcie ekstrakcji. Dzięki temu spada ryzyko powikłań takich jak przesuwanie i obracanie zęba, a także pogorszenie warunków zgryzowych. Zachowana zostaje funkcjonalność w zakresie mowy, żucia, gryzienia. Pacjenci doceniają estetykę uśmiechu, co ma duże znaczenie w kontaktach międzyludzkich.
Wielu pacjentów zastanawia się, czy rekonstrukcja zębów boli. Zależy to od zastosowanej metody i stopnia zniszczenia tkanek zęba. Im większe jest uszkodzenie zęba, tym większa jest inwazyjność procedur, co wpływa na doświadczany dyskomfort. Pacjent może zdecydować się na znieczulenie miejscowe (w tym bezbolesne znieczulenie komputerowe) oraz opcjonalnie sedację, która ogranicza niepokój i zobojętnia na bodźce.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.