Chcesz umówić się na wizytę? Masz inne pytania? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 19:00.
Leczenie implantoprotetyczne wymaga odpowiedniej objętości i gęstości kości. Niestety, po utracie zęba rozpoczynają się zmiany zanikowe kości, w efekcie których wszczepienie implantu staje się niemożliwe. Z tego powodu zaleca się implantację jak najszybciej po wystąpieniu braku zębowego. Jeśli nie było to możliwe, nawet po długim czasie można zastosować metody chirurgii stomatologicznej pozwalające odbudować zanikającą kość. Jedną z nich jest przeszczep bloku kostnego.
To rozwiązanie wykorzystuje kość własną pacjenta. Materiał jest autologiczny, co za tym idzie – nie ma tu ryzyka odrzutu bądź reakcji alergicznych. Wykorzystuje się z reguły tkankę pochodzącą z żuchw, bródki lub kości biodrowej. Alternatywne zabiegi to sterowana regeneracja kości lub podnoszenie dna zatoki szczękowej. Dobór rozwiązania leży po stronie lekarza. Przeszczep bloku kostnego jest metodą skuteczną i trwałą.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.
Przeszczep bloku kostnego wykonuje się po uprzedniej diagnostyce. Stosuje się zdjęcia RTG i badanie tomograficzne. Na ich podstawie lekarz może stwierdzić, czy podłoże kostne jest wystarczające do wdrożenia leczenia implantoprotetycznego, czy jednak niezbędne są metody odbudowy.
Blok kostny pobiera się z różnych okolic. Może pochodzić z żuchwy, bródki, guza szczęki lub obszarów ciała pacjenta – na przykład kości biodrowej. Stosuje się wiórki kostne lub bloki – pierwsze w przypadku nieznacznych zmian zanikowych, drugie – przy zaawansowanych brakach w tkance kostnej. Wiórki mogą być wymieszane z materiałem kościozastępczym.
Lekarz pobiera bloczek z wybranej lokalizacji. Okolicę wybiera się tak, by pobranie materiału nie spowodowało defektu estetycznego. Kość przygotowuje się do wszczepienia. Następnie z reguły pokrywa także materiałem kościozastępczym oraz membraną poprawiającą przebieg gojenia. Finalnie zszywa się dziąsło. Miejsce pobrania może zostać uzupełnione materiałem kościozastępczym, choć tkanka kostna w tej lokalizacji zazwyczaj sama z powodzeniem się regeneruje. Od tego momentu trwa proces osteointegracji. Trwa on kilka miesięcy. Po ponownej diagnostyce lekarz oceni, czy proces już się zakończył i czy można przeprowadzić implantację.
Przeszczep bloku kostnego to procedura skuteczna, ale wymagająca dużej precyzji i czasochłonna. Ceny są zróżnicowane i zależą od stopnia zmian zanikowych, objętości niezbędnego materiału oraz lokalizacji źródła bloku kostnego. Należy przygotować się na wydatek od 4000 złotych.
Nazwa zabiegu często niepotrzebnie stresuje pacjentów. W praktyce procedura jest bezpieczna i nie tak inwazyjna, jak może się to wydawać. Poprzedza ją gruntowna diagnostyka pozwalająca określić, jakie miejsce pobrania będzie najlepszym źródłem. Przeciwwskazania to między innymi niewyrównana cukrzyca i przewlekłe choroby tkanki łącznej. Podczas wywiadu należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich chorobach i przyjmowanych lekach.
Zabieg wykonuje się przed leczeniem implantologicznym w sytuacji braku zębowego. Także pacjenci stosujący protezy ruchome mogą spodziewać się postępującego zaniku kości. Również choroby przyzębia mogą spowodować zanik tkanki kostnej, który można uzupełnić przeszczepem bloku.
Przeszczep bloku kostnego odbywa się w sedacji dożylnej, czyli w płytkiej narkozie oraz w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie odczuwa dyskomfortu, stresu ani bólu.
Po ustąpieniu znieczulenia pacjent może odczuwać ból, dlatego stosuje się leki przeciwbólowe. Z czasem może nasilać się obrzęk. Stosuje się antybiotyki. Zdjęcie szwów następuje po 7-10 dniach. Przez dwa tygodnie przed i cztery miesiące po operacji nie należy palić papierosów. W pierwszych dniach zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego. Zabieg implantacji przeprowadza się po kilku miesiącach od przeszczepu bloku kostnego.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.