Podniesienie zatoki szczękowej Lublin

Podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg określany jako sinus lift. W klinice N-100 wykorzystujemy dwie metody: otwartą i zamkniętą. To niezbędne postępowanie przed wdrożeniem leczenia implantoprotetycznego, jeśli doszło do zmian zanikowych kości szczęki. Lekarz decyduje o konieczności przeprowadzenia zabiegu sinus lift po wykonaniu zdjęć RTG. W metodzie otwartej tworzy się swego rodzaju okienko w zatoce szczękowej. W metodzie zamkniętej wykorzystuje się otwory pod wprowadzane implanty.

Zatoki szczękowe to symetrycznie zlokalizowane jamy w czaszce połączone z przewodami nosa. Sięgają zwykle od czwórki do siódemki. Ich wielkość to cecha osobnicza. Dno zatoki szczękowej może być oddzielone od wierzchołków korzeni zębów warstwą tkanki kostnej lub – w mniej korzystnym wariancie – jedynie blaszką kostną pokrytą śluzówką. Kiedy dochodzi do utraty zęba, kość wyrostka zębodołowego ulega zmianom zanikowym. Dno zatoki stopniowo się obniża. W efekcie niemożliwe staje się wszczepienie implantów, których końce znalazłyby się w jamie zatoki szczękowej.

Podniesienie zatoki szczękowej (otwarte i zamknięte) Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Metody podnoszenia dna zatoki szczękowej

Podnoszenie dna zatoki szczękowej, czyli sinus lift to zabieg wchodzący w zakres chirurgii stomatologicznej. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. W obu metodach stosuje się materiał kościozastępczy. Zazwyczaj jest to precyzyjnie oczyszczony preparat pochodzenia zwierzęcego lub syntetycznego.

W metodzie otwartej chirurg stomatologiczny przedostaje się do zatoki szczękowej tak, by nie uszkodzić błony śluzowej. Pomiędzy błonę zatoki a jej dno wprowadza się materiał kościozastępczy. Będzie on w przyszłości pełnić funkcję kości i pozwoli zakotwiczyć implant. Następnie zamyka się stworzone okienko poprzez zabezpieczenie membraną zaporową i śluzówkową. Ta metoda jest bardziej inwazyjna, ale przynosi lepsze rezultaty w przypadku znacznych zmian zanikowych kości. W tym wypadku zabieg pozwala podnieść dno zatoki szczękowej o nawet 10 mm.

Alternatywą jest metoda zamknięta. Stosuje się ją, jeśli nie doszło do zaawansowanego zaniku kości. Otwór wywierca się na grzbiecie wyrostka zębowego w miejscu, w którym zostanie wszczepiony implant. Następnie wprowadza materiał kościozastępczy. W ten sposób można podnieść dno zatoki szczękowej o około 3 mm.

Czasami już podczas zabiegu podnoszenia dna zatoki szczękowej można wprowadzić implant. Jeśli w danym przypadku nie ma takiej możliwości, implantacja następuje po 6-12 miesiącach od zabiegu.

Cena podniesienia dna zatoki szczękowej

Ceny procedury podnoszenia dna zatoki szczękowej w obu wariantach zależą od stopnia zaawansowania zmian zanikowych. Zabieg metodą zamkniętą jest tańszy i koszt to około 2000 złotych. Pamiętajmy jednak, że nie w każdym przypadku można skorzystać z tej techniki. W przypadku podnoszenia dna zatoki szczękowej metodą otwartą koszt jest wyższy i należy przygotować się na wydatek od 3500 złotych.

Co warto wiedzieć o zabiegu podnoszenia dna zatoki szczękowej?

Zabieg podnoszenia dna zatoki szczękowej wykonuje się przede wszystkim przed leczeniem implantoprotetycznym. Jest niezbędny wtedy, gdy nie ma możliwości długotrwałego i przede wszystkim stabilnego osadzenia implantu w kości. Może być jednak niezbędny także w innych przypadkach – na przykład przy zapaleniu przyzębia, ubytkach tkanek twardych, przy resekcji korzenia zęba i w innych wskazaniach.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co znacznie ogranicza dyskomfort. Można także zastosować sedację, ponieważ procedura jest dość czasochłonna i zajmuje około godziny. Po kwalifikacji do zabiegu lekarz przedstawi niezbędne przygotowanie – odpowiednie techniki mycia zębów lub dodatkowe badania. Po zabiegu należy przez 2-3 tygodnie unikać wysiłku fizycznego, by pozwolić kości na prawidłową regenerację i przyjęcie przeszczepu. Zaleca się także dietę płynną lub półpłynną, by nie obciążać szczęki gryzieniem i żuciem. Wskazane jest spożywanie chłodnych posiłków. Pacjent może odczuwać dyskomfort po ustąpieniu znieczulenia. Można stosować leki przeciwbólowe i zimne okłady.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas