Nakładki prostujące zęby Lublin

Nakładki ortodontyczne (aparaty nakładkowe) to alternatywa dla tradycyjnych aparatów stałych. Wykonane z termoplastycznego tworzywa są przezroczyste i dopasowane do zębów, dzięki czemu są niemal całkowicie niewidoczne. Takie rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dorosłych, zwłaszcza troszczących się o wizerunek w kontakcie z klientem, jednak można je z powodzeniem zastosować również u dzieci, a nawet seniorów.

Nakładki ortodontyczne skutecznie leczą nieprawidłowości w ustawieniu zębów, wady zgryzu i dysfunkcje szczękowo-twarzowe. Tym samym usprawniają funkcjonalność jamy ustnej w zakresie mówienia, żucia, gryzienia. Poprawa estetyki uśmiechu realnie wpływa na samopoczucie i komfort życia pacjentów. Jednocześnie leczenie ortodontyczne metodą nakładkową jest wygodne – odbywa się poprzez zestaw nakładek, które pacjent zmienia w określonym czasie (zwykle co około 2 tygodni). Może trwać od pół roku do roku, rzadziej do 2 lat.

Nakładki prostujące zęby Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Etapy leczenia ortodontycznego aparatem nakładkowym

Aparaty nakładkowe są rodzajem aparatu ruchomego. Nosi się je przez około 22-23 godzin na dobę i zdejmuje jedynie na czas posiłków i mycia zębów. Metodę cechuje wysoki komfort – nakładki nie drażnią tkanek miękkich jamy ustnej i nie są widoczne dla osób postronnych. Dzięki możliwości zdejmowania nakładek łatwiej jest zadbać o higienę, co ma znaczenie w profilaktyce próchnicy.

Przed rozpoczęciem leczenia wykonuje się kompleksową diagnostykę. Stosuje się między innymi zdjęcia radiologiczne i skany wewnątrzustne. Na podstawie otrzymanego materiału stomatolog może zaproponować odpowiedni system nakładkowy. Te bowiem są zróżnicowane – niektóre przeznaczone są jedynie do leczenia wad w ustawieniu zębów uśmiechu, inne stosuje się do całych łuków, a inne mają na celu leczenie zaawansowanych nieprawidłowości. W zależności od systemu zmienia się czas leczenia, cena i częstotliwość zmiany nakładek. Lekarz stomatolog przygotowuje plan leczenia i sporządza wizualizację. To ważny atut tej metody – można przewidzieć efekty procesu. Gdy pacjent zaakceptuje plan, lekarz zleca wykonanie zestawu nakładek.

Na następnej wizycie pacjent otrzymuje nakładki ortodontyczne stworzone specjalnie dla niego. Zestaw posłuży mu przez kilka tygodni do najbliższej wizyty kontrolnej. Zaletą aparatów nakładkowych jest zmniejszona – względem aparatów stałych – częstotliwość wizyt kontrolnych. W tym wypadku odbywają się co około 6-8 tygodni. Pierwsze nakładki nieznacznie różnią się od aktualnej sytuacji wewnątrzustnej. Stopniowa korekta ustawienia następuje aż do wymiany na kolejny zestaw. Podczas wizyt kontrolnych ocenia się postępy i wydaje kolejne zestawy aż do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu.

Po przejściu leczenia pacjent ocenia, czy jest zadowolony z rezultatów. Jeśli nie, leczenie można przedłużyć. Jeśli tak, wybiera się metodę retencji. Retencja pozwala utrzymać efekty i zapobiega ponownemu przesuwaniu zębów. Zwykle jest to aparat noszony początkowo przez niemal całą dobę, później – tylko na noc.

Jaka jest cena aparatów nakładkowych?

Ceny aparatów nakładkowych są bardzo zróżnicowane w zależności od systemu oraz stopnia zaawansowania wady. W N-100 korzystamy z kilku systemów nakładkowych, ułatwiając pacjentowi znalezienie rozwiązania stworzonego dla jego potrzeb, oczekiwań i budżetu. Najtańsze metody stosowane w leczeniu lekkich wad przez krótki czas mogą zamknąć się w kwocie do 10 tysięcy złotych. Wspieramy w doborze optymalnego systemu. Cena zawiera wizyty kontrolne, pakiet nakładek i aparat retencyjny.

Co warto wiedzieć o nakładkach prostujących zęby?

Pacjenci często obawiają się bólu związanego z leczeniem ortodontycznym. Przesuwanie zębów może wywoływać dyskomfort – zwłaszcza w pierwszych dniach po zmianie nakładek na następny zestaw. Jest to jednak niewielka dolegliwość. W porównaniu z aparatami stałymi ból jest oceniany jako znacznie łagodniejszy.

Jak szybko będzie można zaobserwować pierwsze rezultaty? To ważne pytanie często zadawane przez pacjentów. Dobra wiadomość jest taka, że niewielkie efekty można zauważyć już w pierwszym miesiącu leczenia. Są stopniowo coraz wyraźniejsze i pokrywają się z planem zaproponowanym przez lekarza. W przypadku niewielkich wad zgryzu leczenie może się zamknąć w pół roku.

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas