Chcesz umówić się na wizytę? Masz inne pytania? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 19:00.
Korona tymczasowa to przejściowe rozwiązanie stosowane w przypadku ekstrakcji lub utraty zęba, a także złamań. Mocuje się ją, by zabezpieczyć tkankę (zwłaszcza dziąsła) przed drobnoustrojami bytującymi w jamie ustnej i poprawić funkcjonalność w zakresie gryzienia, mowy i żucia na czas przygotowywania docelowego uzupełnienia protetycznego. Zwłaszcza w przypadku zębów przednich ma duże znaczenie dla estetyki uśmiechu.
Stabilizuje również zgryz, zapobiegając przesunięciom i obracaniu zębów okalających brak zębowy. Korona tymczasowa nie nadaje się do noszenia dłużej. Jest podatna na uszkodzenia i ze względu na nieoptymalny kształt może wywoływać dyskomfort w jamie ustnej. W pierwszych dniach po ekstrakcji, utracie zęba lub urazie jest jednak bardzo przydatna.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.
Korony tymczasowe dostosowuje się wprawdzie indywidualnie dla każdego pacjenta, ale nie przypominają kształtem ani kolorem właściwej korony. Nadal możliwe jest odczuwanie nadwrażliwości na zimno, ciepło i wybrane pokarmy. Ząb oszlifowany pod założenie korony jest bowiem pozbawiony szkliwa i bardzo wrażliwy. Przygotowanie w laboratorium protetycznym korony zajmuje około tygodnia. W tym czasie pacjent może skorzystać z korony tymczasowej. Można zastosować także most tymczasowy. Takie uzupełnienie pozwala zapobiec dalszym komplikacjom i ochronić pozostałości zęba przed czynnikami zewnętrznymi.
Po ekstrakcji lub utracie zęba lekarz stomatolog ustala z pacjentem rodzaj docelowego uzupełnienia protetycznego. Stosuje się przede wszystkim korony porcelanowe i ceramiczne. Podczas pierwszej wizyty u protetyka lekarz pobiera wyciski, na podstawie których pracownia protetyczna przygotuje uzupełnienie. Czas potrzebny na stworzenie optymalnej korony to około tygodnia. Pierwsza wizyta kończy się założeniem korony tymczasowej.
Korony tymczasowe wykonuje się z akrylu. Z tego powodu ich estetyka jest gorsza niż w przypadku rozwiązań docelowych. Są dostępne na miejscu w gabinecie, przy czym dostosowuje się je do rozmiaru i kształtu zębów sąsiednich, by zapewnić dobry zgryz i odpowiednie warunki pomiędzy zębami dolnymi a górnymi. Mocuje się je na uprzednio oszlifowanej powierzchni zęba, przygotowanej do mocowania właściwego uzupełnienia protetycznego. Powierzchnię zęba szlifuje się o około 1-2 milimetry z każdej strony, ponieważ taka jest grubość korony. Szlifowanie zęba i założenie korony tymczasowe odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa bólu i dyskomfortu. Opcjonalnie można zastosować sedację. Koronę tymczasową można także zamocować na implancie.
Założenie korony tymczasowej jest relatywnie tanią procedurą. Należy przygotować się na koszt około 250 złotych. Pamiętajmy, że rozwiązanie jest przejściowe – może wywoływać niewielki dyskomfort. Korona tymczasowa nie nadaje się do noszenia na stałe.
Korony tymczasowe są podatne na uszkodzenia, także ich sposób założenia jest słabszy niż w przypadku docelowego uzupełnienia protetycznego. Przez pierwsze pół godziny od jej założenia nie należy jeść. Odradza się spożywanie twardych produktów. Zalecane jest także powstrzymanie się od spożywania klejących pokarmów i żucia gumy, które mogą spowodować wypadnięcie korony. Na wszelki wypadek wskazane jest przeżuwanie przeciwną stroną jamy ustnej. Koronę tymczasową można zdjąć, ale nie powinno się z niej rezygnować całkiem – zęby mogą się wówczas przesuwać, co utrudni mocowanie trwałej korony. Podczas mycia zębów i nitkowania należy delikatnie obchodzić się z okolicą korony. Należy dbać o higienę jamy ustnej w tej okolicy, ale z zachowaniem ostrożności.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.