Kiretaż to zabieg wykonywany u pacjentów ze stanami zapalnymi dziąseł i chorobami przyzebia, u których standardowe oczyszczanie z kamienia nazębnego nie przynosi oczekiwanych efektów. Procedura pozwala dokładnie oczyścić powierzchnię korzenia oraz kieszonkę dziąsłową, poprawia stabilność zębów i zmniejsza ryzyko ich utraty.
Co to jest kiretaż?
Kiretaż to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, celem, którego jest usunięcie głębokich złogów kamienia nazębnego w obszarze kieszonki dziąsłowej, niemożliwych do usunięcia podczas klasycznego skalingu. Występujący w tym miejscu stan zapalny stopniowo nasila się, co może doprowadzić do pojawiania się recesji dziąsłowych, zaników kostnych a z czasem – utraty zęba. Zabieg wykonuje się z użyciem specjalnych narzędzi — kiret. Kiretaż jest zabiegiem bardzo skutecznym, przy czym wielokrotnie wymaga dodatkowego leczenia periodontoloigncznego.
Dlaczego przeprowadza się kiretaż?
U pacjentów ze schorzeniami dziąseł dochodzi z czasem do powstania kieszonek dziąsłowych, które się pogłębiają. Kiretaże mają na celu spłycenie kieszonek dziąsłowych poprzez dokładne usunięcie kamienia nazębnego nad – i poddziasłowego. Pamiętajmy, że rozległy stan zapalny dziąseł stopniowo powoduje rozchwianie zębów, a nastepnie utratę uzębienia. Tego stanu nie wolno bagatelizować.
Jakie są rodzaje kiretażu?
Prawidłowo wykonany kiretaż umożliwia ograniczenie stanu zapalnego, zapobiega dalszemu rozwojowi choroby i umożliwia regenerację tkanek. Zabieg polega na oczyszczeniu korzenia i obszaru pod dziąsłem z kamienia nazębnego, płytki i biofilmu bakteryjnego. Wyróżniamy kiretaż zamknięty i otwarty.
Kiretaż zamknięty
W tym wypadku nie ma potrzeby nacinania dziąsła, dzięki czemu zabieg jest mniej inwazyjny. Lekarz oczyszcza kieszonki dziąsłowe za pomocą specjalnych kiret. Następnie dokładnie oczyszcza odsłonięty korzeń, usuwa złogi poddziąsłowe i poleruje powierzchnię korzenia. Kiretaż zamknięty może być przeprowadzony jedynie u pacjentów, u których głębokość kieszonki dziąsłowej nie przekracza 5 milimetrów.
Kiretaż otwarty
Zabieg wykonywany jest wtedy, gdy głębokość kieszonek dziąsłowych przekracza 5 milimetrów. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.
- Pierwszym krokiem jest rozcięcie dziąsła.
- Tak odsłania się powierzchnię korzenia i zmienione zapalnie tkanki.
- Lekarz stomatolog następnie oczyszcza obszar kieszonki dziąsłowej i zszywa dziąsła.
Kiretaż otwarty najczęściej wykonywany jest w przypadku poważnych zmian. Zazwyczaj wdraża się po nim dalsze leczenie periodontologiczne.
Wskazania do kiretażu
Kiretaż wykonuje się u pacjentów, u których występuje:
- kieszonka dziąsłowa,
- zapalenie dziąseł,
- paradontoza,
- ruchomość zębów.
Kiretaże umożliwiają zahamowanie rozwoju chorób bądź jej spowolnienie i zwiększają stabilność uzębienia.
Przeciwwskazania do kiretażu
Nie zawsze można wykonać kiretaż. W niektórych przypadkach, ze względu na schorzenia współistniejące zachodzi konieczność przygotowania pacjenta do zabiegu np. w:
- cukrzycy,
- choróbach serca,
- marskości wątroby.
Dodatkowo kiretaży nie wykonuje się u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.
Jakie są możliwe powikłania po kiretażu?
Kiretaż nie powinien wywoływać powikłań. Niektóre objawy mogą jednak zaniepokoić pacjenta:
- narastający obrzęk,
- nieustępujące krwawienie,
- pogłębiający się ból,
- wysypka,
- brak czucia przez więcej niż 12 godzin,
- wysypka, problemy z oddychaniem, swędzenie.
W takich przypadkach bardzo istotny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem przeprowadzającym zabieg i zgłoszenie się do kliniki. Możliwe, że niezbędne jest podanie dodatkowych leków.
Jak długo trwa rekonwalescencja po kiretażu?
Rekonwalescencja trwa do kilku tygodni. Pacjent może doświadczać delikatnego krwawienia, występuje inne zabarwienie dziąseł, częstym symptomem jest obrzęk. Pacjenci mogą stosować leki przeciwbólowe — pierwszą tabletkę należy połknąć bezpośrednio po zabiegu, dopóki działa znieczulenie miejscowe. Nie wolno stosować aspiryny, która zwiększa krwawienie i utrudnia proces gojenia.
Jakie są zalecenia dla pacjenta po zabiegu?
W okresie rekonwalescencji należy przestrzegać zaleceń, które sprawiają, że oczyszczona przestrzeń ulega wygojeniu. Dziąsła po kiretażu goją się około miesiąca.
- W pierwszych dniach należy unikać dań gorących. Zaleca się potrawy półpłynne i miękkie. Nie powinno się spożywać także kleistych i szorstkich produktów, a także kwaśnych.
- W przypadku bolesności i nadwrażliwości dziąseł można płukać jamę ustną roztworem soli (pół łyżeczki soli na 120 ml ciepłej, uprzednio przegotowanej wody).
- Przez 12 godzin po zabiegu należy powstrzymać się od szczotkowania i nitkowania zębów. Później zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, szczoteczką z miękkim włosiem dedykowaną osobom po zabiegach chirurgicznych. Nie dociskamy główki nadmiernie. Lekki stan zapalny dziąseł może się utrzymywać, dlatego niewielkie krwawienie jest zjawiskiem naturalnym.
- Nie wolno palić papierosów. Dym papierosowy utrudnia gojenie i niwelowanie stanów zapalnych.
- Przez 48 godzin nie należy spożywać alkoholu, który utrudnia gojenie i zwiększa krwawienie.
Kiretaż otwarty jest procedurą bardziej inwazyjną. Do powyższych porad należy dołączyć inne.
- W tym wypadku w dniu zabiegu należy dodatkowo powstrzymać się od wysiłku fizycznego i dbać o zachowanie prawidłowego lub niższego ciśnienia.
- Lekarz może zalecić leki — antybiotyki i l. przeciwbólowe, które trzeba stosować zgodnie z jego zaleceniami.
- Należy zachować odpowiednią dietę, taką jak powyżej, przez tydzień.
- Unikajmy zaglądania w obszar zabiegowy — nie naciągajmy wargi, by obejrzeć ranę, gdyż może to spowodować naciągnięcie i wyrwanie szwów.
- W miejscu zabiegu unika się szczotkowania przez tydzień, później szczotkuje się tylko korony, po 14 dniach — także dziąsła, ale delikatnie, naciągając je w stronę korony.
- Należy unikać energicznego płukania jamy ustnej, nie stosuje się nici i irygatora w danym obszarze przez sześć tygodni. Można stosować łagodne płukanki — lekarz zaleci, jakie to preparaty.
Zdjęcie szwów odbywa się po 7-14 dniach. Lekarz wskaże termin następnej wizyty — usuwanie kamienia powinno nastąpić po 6 miesiącach.
Czy kiretaż jest bolesny?
Niestety, zabieg jest dość bolesny. Z tego powodu wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. W kolejnych dniach po procedurze może utrzymywać się umiarkowany dyskomfort.
N•100 Stomatologia – profesjonalne, skuteczne kiretaże w Lublinie
Pacjentów z Lublina zachęcamy do skorzystania z kiretażu w naszej klinice N•100. Nasz zespół chirurgów i periodontologów współpracuje, by osiągnąć najlepsze rezultaty u danego pacjenta, rozpatrując każdy przypadek indywidualnie. Stosujemy wysokiej jakości znieczulenie — komputerowe, a dla ograniczenia niepokoju możemy zaproponować sedację. Nasze techniki wykazują wysoką skuteczność — stale obserwujemy nowoczesne metody i zalecenia w prasie naukowej.