Chcesz umówić się na wizytę? Masz inne pytania? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 19:00.
Hemisekcja zęba to zabieg chirurgii stomatologicznej stosowany w przypadku znacznego uszkodzenia tkanek, pozwalający na zachowanie zdrowej części zęba. Wskazania to: powikłania po leczeniu kanałowym, stany zapalne wierzchołków korzeni (w tym z nieodwracalnymi zmianami) i zmiany okołowierzchołkowe, pionowe złamania, rozległe zmiany próchnicze, ubytek kości, niedrożność kanałów, choroby periodontologiczne, brak możliwości wykonania leczenia kanałowego.
Przyjmuje się, że własny ząb to zawsze lepsze rozwiązanie niż proteza. Hemisekcja pozwala uratować zdrową część zęba i wykonać na niej częściową odbudowę protetyczną. Zabieg jest bezpieczny i oferuje przewidywalne rezultaty. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym – nie ma potrzeby angażowania anestezjologa. Czas procedury to około godziny lub dwóch godzin w zależności od sytuacji w jamie ustnej – podobnie do leczenia kanałowego. Z tego powodu można zastosować także sedację, która zobojętnia na bodźce i ułatwia pacjentowi spędzenie dłuższego czasu na fotelu stomatologicznym.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.
Przed przystąpieniem do hemisekcji zęba wykonuje się zdjęcia rentgenowskie. Pozwalają określić stopień zaawansowania uszkodzeń i budowę anatomiczną zęba. Lekarz przeprowadza także wywiad, by wykluczyć przeciwwskazania. Następnie stosuje się znieczulenie miejscowe – z wykorzystaniem igły lub komputerowe. Opcjonalnie stosuje się sedację. Po przyswojeniu znieczulenia lekarz może przeprowadzić zabieg. Polega na odcięcie wiertłem zainfekowanej tkanki, którą usuwa kleszczami.
Zdrowa część zęba jest teraz wysoce podatna na dalsze procesy próchnicze. Elementem hemisekcji jest leczenie kanałowe (endodontyczne). Po leczeniu kanałowym można zastosować tymczasowe uzupełnienie protetyczne. Po około 6 tygodniach od leczenia kanałowego na koronie osadza się trwałe uzupełnienie protetyczne – wkład koronowo-korzeniowy, który cementuje się w pozostającej części korzenia. Lekarz pobiera wyciski dla pracowni protetycznej w celu wykonania docelowego uzupełnienia protetycznego, czyli korony. Po kolejnych 2-4 tygodniach mocuje się koronę protetyczną na stałe.
Hemisekcja w naszym gabinecie kosztuje 500 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć wykonanie wybranej odbudowy protetycznej. Nasz stomatolog pomoże ustalić jego rodzaj i metodę odpowiednią dla budżetu pacjenta.
Hemisekcja zęba jest zabiegiem bezpiecznym i często stosowanym. Nie zawsze jest jednak możliwa. Wywiad pozwala wykluczyć przeciwwskazania, które wymieniamy poniżej:
To, czy powyższe czynniki w istocie uniemożliwiają przeprowadzenie hemisekcji, określa lekarz chirurg stomatologiczny. W takich przypadkach możliwe jest zastosowanie alternatywnej metody leczenia.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, ale w kolejnych dniach może utrzymywać się dyskomfort. W razie potrzeby lekarz przepisze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można stosować zimne okłady, które zmniejszą ból i obrzęk oraz ułatwią prawidłowe gojenie. Przez kolejne godziny po zabiegu należy spożywać pokarmy i napoje w temperaturze pokojowej.
Zabieg należy przeprowadzić jak najszybciej po stwierdzeniu przesłanek. Jest metodą ochrony zęba przed ekstrakcją wraz z jej powikłaniami – przesuwaniem i obracaniem zębów, rozsianiem zmian próchniczych, uogólnionymi stanami zapalnymi groźnymi dla całego organizmu. Stworzona indywidualnie dla pacjenta odbudowa protetyczna pozwala zachować właściwą funkcjonalność jamy ustnej w zakresie mówienia, żucia i gryzienia, a także estetykę uśmiechu.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.