Augmentacja – Sterowana regeneracja kości Lublin

Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że wraz z utratą bądź ekstrakcją zęba dochodzi do stopniowego zaniku kości szczęki. Proces ten zachodzi już w ciągu pierwszych tygodni od wystąpienia braku zębowego. Jego konsekwencją jest utrudnienie w procedurze implantacji. Implant integruje się z kością dopiero wtedy, gdy w otoczeniu jest jej wystarczająco dużo. By zacząć leczenie implantoprotetyczne, niezbędne są zabiegi odbudowujące strukturę kostną. W tym celu stosuje się między innymi sterowaną regenerację kości.  

Augumentacja, czyli sterowana regeneracja kości, to nowoczesny zabieg wykorzystujący wszczep kostny na bazie zróżnicowanych materiałów (z kości pacjenta, banku kości, kości zwierzęcych lub syntetyczne) oraz czynników wzrostu pochodzących z osocza krwi pacjenta. Materiały mogą być jak widać autogenne bądź innego pochodzenia i choć te pierwsze przyjmują się najlepiej, można z powodzeniem stosować również pozostałe.  

Augmentacja - Sterowana regeneracja kości Lublin

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Etapy sterowanej regeneracji kości

Zabieg staje się standardem w leczeniu implantoprotetycznym. Jego zadaniem jest odbudowa kości w miejscu braku zębowego, tak by zaszła możliwość implantacji. O doborze metody regeneracji decyduje lekarz, dlatego zaleca się, by całe leczenie przeprowadzić w jednej klinice, co ułatwi konsultację pomiędzy implantologiem a chirurgiem szczękowym.  

Przed zabiegiem przeprowadza się gruntowną diagnostykę. Standardowo jest to badanie tomograficzne oraz zdjęcia rentgenowskie, umożliwiające dokonanie oceny stanu tkanki kostnej, a także przeprowadzenia przeszczepu autogennego – z kości pobranej od pacjenta. Jeśli jest taka możliwość, pobiera się wszczep kostny z obszaru żuchwy. 

Jeśli podczas diagnostyki okaże się, że nie ma możliwości przeprowadzenia sterowanej regeneracji kości z pomocą tkanki własnej pacjenta, dobiera się alternatywne pochodzenie materiału. Jest ich kilka. Może to być kość pochodzenia zwierzęcego poddana specjalistycznemu przetworzeniu. Mogą to być też materiały syntetyczne – bezpieczne dla organizmu i biokompatybilne. Przygotowuje się wszczep, który zostanie implantowany podczas zabiegu. 

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Podczas procedury następuje odseparowanie płata błony śluzowej i tkanki okostnej. W odpowiednie miejsce wprowadza się wybrany materiał, zabezpiecza go membraną oraz odseparowaną tkanką i wreszcie opatruje. 

Czas regeneracji trwa kilka miesięcy – zwykle 4 do 6. Po upływie tego okresu wykonuje się ponowne badania diagnostyczne, by stwierdzić, czy doszło już do integracji przeszczepu. Następnie lekarz decyduje o możliwości implantacji. 

Cena sterowanej regeneracji kości

Augumentacja – sterowana regeneracja kości – jest zabiegiem wymagającym dużej precyzji i wysokich kwalifikacji. Jego cena zależy między innymi od zastosowanych materiałów kościozastępczych, stopnia zmian atroficznych i liczby braków zębowych. Zaczyna się od 1500 złotych. Lekarz przedstawi kosztorys zabiegu po wykonaniu badań rentgenowskich.

Co warto wiedzieć o augumentacji?

Lekarz przed zabiegiem i po nim opowie o zaleceniach, których pacjent musi przestrzegać, by przeszczep się przyjął. Augumentacja wymaga dużej dyscypliny po stronie pacjenta. Po zabiegu w odpowiednich odstępach czasu stosuje się zimne okłady. Nie można uciskać operowanego miejsca, dotykać go językiem i od zewnątrz, masować palcami. Zaleca się spanie na drugim boku lub na plecach. W pierwszych dniach po zabiegu nie można spożywać twardych i gorących potraw. Zaleca się zupy, koktajle, musy. Optymalnie przez jeden dzień należy wstrzymać się od palenia papierosów. Należy dbać o higienę jamy ustnej, unikając jednak drażnienia miejsca zabiegu. Zaleca się płukanki antyseptyczne.  

Wielu pacjentów pyta lekarza prowadzącego zabieg, czy będą odczuwać ból. Tak, augumentacja może wywoływać dolegliwości bólowe w pierwszych dniach od procedury. Są porównywalne do bólu odczuwanego po ekstrakcji. Stosuje się leki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub silniejsze leki na receptę. Jeśli ból nie ustępuje po pierwszych kilku dniach, zaleca się kontakt z lekarzem. 

Umów wizytę

Masz pytania? Chcesz zapisać się na wizytę?
Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i odpowiemy na Twoje pytania. 

Oceń nas